Měla to prý být drobná „čórka“ železa. Nevynesla nic, zato skončila brutálním napadením seniorky. Dva kamarádi z Roudnice nad Labem podle obžaloby dorazili 19. června 2019 autem do Straškova-Vodochod, kolem půl třetí ráno se vloupali na zahradu jednoho z řadových domků, vnikli do něj a napadli tam osamělou 74letou ženu. Baseballovou pálkou, polenem i koštětem jí opakovaně bušili velkou silou do celého těla včetně hlavy a volali „peníze, peníze“. Když se vzpamatovala z bezvědomí, musela si sama zavolat o pomoc.

Za loupežné přepadení mužům hrozí až 12leté tresty. Zmocněnkyně poškozené chce po pachatelích na nemajetkové újmě skoro 800 tisíc korun. Dalších asi 260 tisíc žádá pojišťovna za léčbu ženy. Mladíci jsou stíháni na svobodě. Znají se dlouho, rozděluje je ale, jak celou věc popisují. 20letý Radek H. v úterý 9. února u ústeckého krajského soudu doznal, že ke zločinu došlo. Ale popřel, že se podílel na bití seniorky. 25letý Patrik S. spáchání trestného činu jednoznačně popřel.

Oběť řádění probralo, už když lupiči vpadli do zahrady. „Bála jsem se, nemohla jsem nic dělat ani telefonovat,“ popsala žena policii, co bylo předtím, než rozbili dveře a vnikli do domu. Jeden z nich ji pak měl bít tupými předměty, až začala krvácet, druhý měl přidat ruku k dílu a probírat se skříní. Jak soudu potvrdili znalci, seniorka utrpěla řadu zranění včetně pohmožděniny hlavy, mozku, zakrvácení pod omozečnicí a několik tržných ran. Dohromady ji dávali v litoměřické nemocnici. Na některé operace ještě čeká, protože zdravotnické zařízení kvůli covidu omezilo odkladnou péči.

Ke zločinu se vrátila na svůj věk i prožité útrapy vitální seniorka před soudem v nepřítomnosti obžalovaných. „Myslela jsem si, že na mě ťukají kamarádi, kteří šli z hospody. Chtěla jsem jim otevřít. Ani jsem tam nedošla,“ popsala s tím, že lupiči dveře vymlátili. „Sahala jsem po mobilu, ale už na mě padaly střepy. Než jsem se nadála, začali mě mlátit,“ řekla. Dvojici lupičů prý podle vidění znala z vesnice. Domnívá se, že venku viděla ještě další siluety postav, které se na lupu podle ní nejspíš domluvily.

Invalidní důchod hodil do automatu

Policie pravděpodobně postupně podezírala několik lidí, před soudem ale v úterý stanuli právě Radek H. a Patrik S. První z nich přišel o francouzské holi. Připustil, že ke zločinu došlo, ale on prý na paní vůbec nesáhl. „Odpoledne jsme si vzali pervitin, hráli automaty. Prohrál jsem celý invalidní důchod, tedy kolem osmi tisíc,“ vylíčil mladík. „Měl jsem strach přijít domů, táta mě za to několikrát zmlátil. A Patrik řekl, že ví, jak udělat peníze,“ vyložil rozpravu v roudnickém baru Ferrari, odkud měli na lup vyrazit škodovkou mladého invalidy.

Kamarád mu prý namluvil, že na jedné straškovské zahradě je železo. Když nakonec vtrhli nejen do dvora, ale i do domu a ukázalo se, že je tam žena, ztratil Radek H. podle svých slov kuráž a utekl. „Ptal jsem se Patrika, co udělal. Řekl, radši se neptej,“ popsal Radek H. debatu v autě, kam se měl vrátit asi po čtvrthodině Patrik S. Ten byl za ohrádkou skoupý na slovo. „Nepopírám, že jsme byli ve Ferrari a dali si pervitin,“ řekl dříve trestaný muž, který je přes relativně nízký věk už tátou od dětí. Pak ho prý ale kamarád hodil nanejvýš domů. Svědci včetně Radka H. se na něj měli domluvit.

Za loupež, při níž způsobili vážnou újmu na zdraví, oběma hrozí trestní sazba pět až dvanáct let. Hlavní líčení s obžalovanými pokračuje u ústeckého krajského soudu ve středu 10. února, kdy by ve věci mohl padnout rozsudek.