Ke krvavému incidentu došlo loni na konci listopadu v ubytovně pro nelegální cizince v Nových Zákupech na Českolipsku. Obžalovaný 52letý Tudor Beschieri podle státního zástupce v reakci na vyhrocenou situaci v prudkém afektu bodl 24letého muže v okamžiku, kdy nebyl ozbrojen.

Situaci údajně předcházely verbální a fyzické útoky ze strany oběti. „Nejednalo se o ohnání nožem, které by mělo poškozeného zastrašit a odradit od dalšího postupu. Byl to cílený útok na snadno zasažitelné a pro život důležité orgány. Obžalovaný nejednal v mezích nutné obrany,“ řekl státní zástupce Martin Tvrdík.

Roli sehrál i alkohol

Mladší muž Leonid kvůli probodnutí levé plíce a srdečnice zemřel na místě do několika minut z důvodu masivního krvácení. Roli v hádce sehrál i alkohol. Zabitý Leonid v sobě měl podle výsledků pitvy 2,75 promile alkoholu. Pod vlivem alkoholu byl i obžalovaný, který se v minulosti léčil z těžkého alkoholismu a test prokázal i přítomnost pervitinu v krvi. „Obžalovaný je vinen z vraždy, které se dopustil s velkou intenzitou, a odsuzuje k deseti letům odnětí svobody,“ sdělil rozsudek soudce Richard Skýba s tím, že se nejednalo o sebeobranu. Beschieri na sobě neměl žádné stopy zranění či škrábnutí od nože. „Jsou zde typické okolnosti pro případy, ve kterých sehrály roli alkohol a agrese,“ dodal. Obžalovaný, kterému hrozilo až osmnáct let vězení, se proti rozsudku odvolal.

Neznámý muž, který by mohl kriminalistům poskytnout důležité informace k průběhu přepadení.
Ozbrojený lupič přepadl banku v Albertu v Teplicích. Vzal peníze a utekl

Beschieri hned při prvním líčení učinil doznání a vyjádřil lítost nad usmrcením spolubydlícího. Podle obhajoby kvůli svému věku, introvertní povaze a krátkém pobytu na ubytovně nezapadal mezi její další obyvatele. „Citlivé téma představovala i národnostní otázka, obviněný byl jediný Moldavan. Je možné, že se stal obětí určité šikany ze strany poškozeného, který jej urážel i kvůli udržování pořádku a čistoty,“ podotkl obhájce Jakub Beránek. V minulosti se údajně pohádali kvůli národnostní problematice odkazující na válku v Podněstří, během které se na počátku 90. let 20. stoleté odtrhlo Podněstří od Moldavské republiky. „Tudor označil Leonida za separatistu, ten o něm zase pronesl, že je rodilým Moldavanem. Mysleli to jako urážku,“ uvedl během výslechu svědek Pavel Dimitrij.

Výpovědi se liší

Obhájce zároveň zpochybnil svědectví jediného přímého svědka události Valerije Tomova, který je nyní vyhoštěn a nepodařilo se žádným způsobem zajistit jeho přítomnost u soudu. V přípravném řízení učinil dvě výpovědi a v podstatných otázkách se podle něj liší. „Obžalovaný jednal v nutné obraně a není podstatné, že byl pod vlivem. Ocitl se v situaci, kdy by měl strach o svůj život i ve střízlivém stavu,“ dodal Beránek.

Kladenský soud uložil řidiči autobusu, který usmrtil ve Slaném chlapce, podmíněný trest.
Smrt dítěte při nehodě ve Slaném: řidič autobusu dostal podmínku

Večerní hádce poslední listopadovou sobotu předcházela odpolední brigáda, při níž účastníci popíjeli pivo i tvrdý alkohol. V tom dělníci pokračovali i po večerním příjezdu na ubytovnu. Následně mělo dojít k vyhrocení situace.

„Seděli jsme u stolu a Leonid mě začal urážet. Vadilo mu, že jsem moldavské národnosti, on sám byl Rus. Převrhl stůl, zalehl mě a v ruce držel nůž. Máchal jím a vyhrožoval mi, že mě podřízne,“ vypověděl Beschieri. Ten přicestoval do České republiky loni v létě, aby si vydělal peníze. Jak sám přiznal, neměl v tu dobu žádnou práci zajištěnou a působil jako pomocný dělník na pile. Na ubytovně bydlel s mladšími dělníky.