Tehdy jej soud uznal vinným tím, že v osudný den po slovní hádce se svou manželkou v koupelně potopil její hlavu do napuštěné vany a tam ji několik minut držel, což zapříčinilo ženinu smrt.

Více informací o rozsudku se dozvíte ZDE

Vrchní soud v Praze loňský verdikt krajského soudu zrušil a nařídil, aby plzeňský soud vyhověl požadavku obhajoby a nechal zpracovat ještě další znalecké posudky o psychickém stavu obžalovaného.

První posudky totiž říkaly, že muž byl během incidentu příčetný zhruba na padesát procent, takže své jednání ovládat mohl. Další zprávy však zamíchaly kartami, protože znalci přišli s tím, že obžalovaný jednal ve stavu patického afektu, byl nepříčetný a ovládat se nemohl. Soud kvůli protichůdným posudkům povolal další znalce. Úkolu se ujala komise šesti odborníků z Psychiatrické léčebny v Bohnicích a jejich závěr, který na začátku tohoto týdne přednesli u soudu, byl jasný. Chvátal byl v době vraždy příčetný a mohl se ovládat.

Více o znaleckém posudku odsouzeného: Když topil ženu, mohl se ovládat

Znalci se shodli na tom, že Chvátal se velice obtížně přizpůsobuje stresovým situacím a nedostatečně se vyrovnává s psychosociální zátěží. Přesně to se podle posudku projevilo v den vraždy. „Pan Chvátal nezvládl situaci, kdy si jeho manželka si našla přítele a rozpadla se mu rodina. Ta reakce byla výsledkem stresu,“ vysvětloval před soudem psychiatr Bronislav Kobeda.

Podle závěrů několika odborníků neměl Chvátal ve chvíli, kdy své ženě držel hlavu pod vodou, snížené rozpoznávací a ovládací schopnosti. „Jednalo se o prostý afekt,“ sdělil Kobeda. Zjednodušeně to znamená, že se tedy ovládat mohl.

Podle advokáta jsou posudky odfláknuté

Advokát obžalovaného Martin Tocik se však nechal slyšet, že tyto poslední posudky jsou nekvalitní a doslova řekl, že jsou odfláknuté. K natolik delikátní věci prý odborníci přistoupili neodpovědně, vyšetření provedli nedůkladně a nedostatečně se seznámili se zdravotním stavem obžalovaného, který byl v době spáchání trestného činu údajně v těžké depresi.

„My nyní zvažujeme stížnost na Českou lékařskou komoru,“ sdělil Tocik. „Vždyť to není normální, jeden znalec řekne, že byl příčetný, druhý, že byl příčetný na padesát procent a další, že byl zcela nepříčetný,“ pronesl Tocik.

Senát krajského soudu se však přiklonil ke zprávám bohnických znalců. „Pracovalo na tom šest lidí, není možné s takovými posudky polemizovat. Jejich závěry jdou jednoznačné a logické,“ oponoval předseda senátu Jan Špeta.

Sám obžalovaný ještě před vynesením rozsudku celou věc politoval. „Jsem vinen její smrtí a jsem z toho nešťastný. Budu s tím žít do konce života. V době, kdy se to stalo, jsem byl v těžké depresi, léčil jsem se na psychiatrii a byl jsem na pokraji sebevraždy, kterou jsem bohužel odložil,“ pronesl Chvátal odevzdaně. „Jsem nešťastný z toho, že tato tragédie zasáhla tak široký okruh lidí. Byl zmařen lidský život a už se to nedá vrátit,“ doplnil roztřeseným hlasem muž. Ihned po vynesení rozsudku se na radu svého advokáta odvolal, takže případem se bude podruhé zabývat Vrchní soud v Praze.

O co šlo?

Ve vraždu, která se stala 11. září 2007, vyústil manželský trojúhelník. „Pan Chvátal nezvládl situaci, kdy si jeho manželka si našla přítele a rozpadla se mu rodina. Ta reakce byla výsledkem stresu,“ vysvětloval před soudem psychiatr Bronislav Kobeda. Sám obžalovaný v soudní síni zmínil, že celou věc už s odstupem vidí jinak. „Nedokázal jsem pochopit, že to manželství je pryč. Pořád jsem měl pocit, že rodinu můžu zachránit,“ hlesl před soudem muž.

Krize ve vztahu začala už v roce 2006, v březnu 2007 prý žena navrhla pauzu ve vztahu, v dubnu svému muži řekla, že má přítele, čímž mu zasadila ránu. Chvátal se za milencem rozjel, aby mu vysvětlil, že rozvrací rodinu. V srpnu skončil na psychiatrii, ale stále doufal, že rodinu udrží pohromadě. Jeho žena si přála rodinný domek, na což muž dával všechny úspory.

Zhruba milion korun pak ale manželka z účtu vybrala a chtěla je podle obžalovaného použít na bydlení s novým přítelem. V osudný den si dvojice vyměnila několik názorů na téma vztah a peníze. Když šla žena do koupelny, Chvátal ji povalil do vany a držel jí hlavu pod vodou. Když se vzpamatoval, zavolal své matce – lékařce, která přispěchala a ženu a začala oživovat. I přesto pak sedmatřicetiletá žena po pěti dnech zemřela v nemocnici.

Chvátal před soudem řekl, že v oné chvíli se snažil zbavit zla. „Takto nemůže člověk jednat,“ uzavřel soudce Špeta.

Průběh soudního procesu:

12. duben 2009 - Martin Chvátal (44) odešel od krajského soudu s potvrzeným desetiletým trestem.

11. duben 2008 - Deset let ve věznici s ostrahou – takovýto trest vyměřil Martinu Chvátalovi z Karlových Varů Krajský soud v Plzni. Obžalovaný se odvolal.

7. duben 2008 – Byl zahájen soud v Plzni.

23. září 2008 - Plzeňský krajský soud znovu projednával případ Martina Chvátala. Soud se rozhodl předvolat další znalce. Zároveň zamítl požadavek obhajoby na rekonstrukci děje trestného činu.