Bývalé vedení kraje proto po prozkoumání situace rozhodlo před rokem od nájemní smlouvy jednostranně odstoupit. Toto rozhodnutí však společnost Mladá RP napadla žalobou. Sporem se nyní zabývá Krajský soud v Praze.

Podle krajského radního pro oblast hospodářského a regionálního rozvoje Věslava Michalika z právní analýzy vyplývá, že jako nejracionálnější postoj se pro vedení kraje ukazuje počkat na rozhodnutí soudu. „Když soud rozhodne, budeme vědět, kdo s majetkem v části bývalého vojenského prostoru skutečně nakládá, zda Mladá RP nebo Středočeský kraj," vysvětlil Michalik.

Hejtmanka kraje Jaroslava Pokorná Jermanová ustanovila odbornou skupinu, která se územím a věcmi s ním spojenými zabývá. Její členové se s vojenským prostorem na Božím Daru už podrobně seznámili. „Pracovní skupina zasedá pravidelně. Stále pokračují soudní spory se společností Mladá RP a dokud neskončí, nebude Středočeský kraj průběh řízení ani situaci kolem území komentovat," sdělil mluvčí kraje Pavel Lochař.

Firma s výpovědí od začátku kauzy nesouhlasí. „Podle společnosti Mladá RP vypověděl Středočeský kraj smlouvu na základě vykonstruovaného tvrzení. První Povolení k odstranění staveb bylo vydáno teprve k lednu 2014, a nájemce měl tedy ke dni účinnosti odpovědi ještě tři roky k odstranění staveb podle parametrů povolení," uvedl tiskový zástupce firmy Martin Grmela a připomněl, že společnost Mladá RP zaplatila kraji nájemné na 25, respektive 40 let dopředu a investovala do přípravy nové průmyslové zóny hodně peněz.