Na pozvání francouzského majitele společnosti přijel do Hodějic na Vyškovsku umělec z Francie Henri-Patrick Stein, který vytesal monument dnes známý jako Větrný prach nebo také sousoší nahých žen.

Zástupci firmy přiznali, že povolení ke stavbě neměli. Netušili, že je nějaké potřeba. „Jakmile jsme zjistili, že je nutné, požádali jsme o zpětné vydání,“ řekl tehdejší manažer Rostislav Procházka.

Úředníci ale zjistili, že socha stojí v ochranném silničním pásmu a žádali její odstranění. Proto se rozjel kolotoč úředních jednání.

Umělecké dílo rozptyluje řidiče

Podle zástupců firmy je sousoší neškodné umělecké dílo, policisté jsou však jiného názoru. „Stavba stojí v rozhledových polích křižovatky a navíc může odpoutat pozornost řidiče v místech silnice, kde je nebezpečný provoz,“ zopakoval důvody Ľubomír Jacko z vyškovského dopravního inspektorátu.
Čtěte také: Tahanice o nahé ženy pokračuje

Společnost Fenstar se odvolala proti rozhodnutí Slavkovského stavebního úřadu, který nařídil sousoší odstranit. Zároveň ale získala posudek od Centra dopravního výzkumu. Ten tvrdí, že stavba negativní vliv na bezpečnost silničního provozu nemá. Celá věc se tak dostala k soudu.

Soud rozhodl, sousoší musí být odstraněno

Problém, který se táhne už od roku 2004 soud konečně vyřešil. „Podle rozsudku ve jménu republiky soud přikázal sousoší odstranit. Stojí v ochranném pásmu a stavbu nelze dodatečně povolit,“ popsala současnou situaci technik stavebního úřadu ve Slavkově Dagmar Svobodová.

Soud rozhodnutí poslal už v roce 2009, Větrný prach ale stojí zatím dál. „Stavební úřad má pokračovat v odstranění stavby, zatím jsme však nedostali spis z Krajského úřadu Jihomoravského kraje, který by nás k tomu opravňoval,“ dodala Svobodová.

Jedno je ale jisté. Přemístění třímilionové skulptury by podle pracovníků Fenstaru vyšlo hodně draho. Křehký pískovec by se navíc stejně poškodil. Sousoší nazvané Větrný prach se proto nejspíš změní v prach skutečný.