Obojí je následek nešťastné události, která se stala v srpnu 2013 v Blatničce na Hodonínsku. Právě máj tam tehdy dopadla na nohu dobrovolníka Jakuba. „Rok jsem byl v pracovní neschopnosti, prodělal jsem dvě operace a přišel jsem o práci. Obecní úřad se však distancoval od jakéhokoli odškodnění,“ řekl muž, který si nepřál zveřejnit příjmení. Redakce ho však zná.

Jakub se obrátil na advokáta společnosti Vaše nároky.cz, která o případu minulý týden Deník Rovnost informovala. „Obec nesplnila svou prevenční povinnost při stavění maje, když nezajistila její dostatečné upevnění. Je proto za úraz, který strom způsobil mému klientovi, odpovědná,“ uvedl právník poškozeného Petr Novák.

Ilustrační foto.
Fasádu ničí vlhkost. Čejkovický zámek dostává novou tvář

Obec se bránila především tím, že zraněný s ní nebyl v žádném pracovně-právním vztahu. Proto za jeho zranění nemůže nést odpovědnost. Podle Jakubova právního zástupce ale stavění máje nebylo živelnou akcí, nýbrž součástí hodových slavností. „Na ty žalovaná obec zvala veřejnost. V programu bylo výslovně uvedeno, že hody začínají stavěním máje. Tomu byl žalobce přítomen, utrpěl při tom úraz,“ argumentoval Novák.

Soudní řízení trvalo více než tři roky. Žalobě nakonec Okresní soud v Hodoníně vyhověl a po odvolání jeho verdikt letos potvrdil i Krajský soud v Brně. „Okresní soud vyhověl podané žalobě, kdy uložil žalované obci zaplatit částku zhruba dvaaosmdesát tisíc korun žalobci jakožto náhradu újmy na zdraví a náhradu ztráty na výdělku,“ sdělil v pondělí mluvčí hodonínského soudu Petr Motyčka. Náklady řízení pak stály vesnici dalších padesát tisíc korun.

Kauza následně v Blatničce změnila i tradiční srpnové krojované slavnosti. „Za osmadvacet let, co jsem u nás byla na obci, se nestalo nic. V tom roce 2013 se ale máj sesunula, a to ještě ani nestála, jen ležela při zdobení na kozách (dřevěných podstavcích – pozn. red.). Od té doby se už u nás máj nestaví a hody jsou bez ní,“ komentovala bývalá starostka Blatničky Jarmila Hrušková.

Vzácný slanomilný motýl travařík Pediasia aridella.
Řada druhů vymizela. Vzácného travaříka našli u Nesytu po skoro sto letech