Spanilá jízda odstartovala po 14. hodině z HG Sportcentra Troja u Vltavy. Jednostopá kolona projela například Václavským náměstím. Součástí PragoVespa byl i další program. Na spanilou jízdu navázala v 17 hodin soutěž zručnosti „Pomalý sprint pro Kapku naděje“, od 18. hodin pak křest charitativního kalendáře a dražba fotografií z něj. Výtěžek klub věnuje nadačnímu fondu Kapka naděje. Večer akce pokračovala koncerty.

Do Prahy se v sobotu sjeli majitelé a příznivci italské značky z celého světa. Na akci poněkolikáté přijeli majitelé skútrů například z italského Terstu nebo z Vespa Clubu Trieste, uvedla jedna z organizátorek Linda Kasha. „Je tady spousta vespistů z Německa, z Rakouska a z Holandska,“ dodala.

Ke spanilé jízdě se podle ní nejspíš přidal také jeden účastník z Vespa Clubu Indonésie.

Modely z 50. let i novější 

Lidé mohli vidět různé vespy, od těch z 50. a 60. let až po novější modely. Akce se zúčastnil také fanoušek značky, herec David Matásek, dále pak herci Igor Orozovič, Karel Zima a zpěvačka Dáša Zázvůrková.

Vespa Club Praha vznikl v roce 2015 vyčleněním z národního klubu. Spadá pod zastřešující organizaci Vespa Club Czech Republic, který byl založen v roce 2004, a pod mezinárodní Vespa World Club, který byl založen roku 1957. Další kluby jsou v Česku například v Brně, Hranicích na Moravě, v Plzni nebo v Liberci.

Vespa, italsky vosa, byla zaregistrována v dubnu 1946. Značku malých skútrů vymyslel podnikatel Enrico Piaggio, který se po druhé světové válce rozhodl vyrábět levný dopravní prostředek dostupný pro širokou veřejnost.

Vespa, která si elegantní tvary zachovala až do dneška a za tři čtvrtě století našla několik kopií, se také stala jednou z kulturních ikon 20. století.

Italská značka letos také zvítězila v anketě Motocykl roku 2024 v kategorii skútrů s modelem Vespa Primavera.