Strážníci v letáku zaškrtli, v čem přesně označení nevyhovovalo, a pobídli tak majitele domu, aby zjednal nápravu. Pod pohrůžkou až desetitisícové pokuty. Snahy města vyvolaly u lidí značnou diskuzi. Někteří z obyvatel považují kontroly za nesmyslné a zbytečné. Podle radnice jde však o účelnou věc.

„Zásadou je, aby byly domy označené na viditelném místě a aby byly tabulky umístěné tak, že nahoře bude číslo popisné a dole orientační. To znamená nahoře černá a dole červená. V letáčcích jsou uvedené i přesné rozměry, ale na tom se až tak nelpí. Není to věc, kterou by městská policie řešila prioritně. Pokud ale ta možnost je, bylo by dobře, kdyby i rozměry seděly,“ uvedl pověřený vedoucí odboru správních věcí a dopravy břeclavské radnice Miroslav Čapka.

Ten také přiblížil jeden z důvodů, které město ke kontrolám vedly. „Souvisí to se sčítáním lidí, domů a bytů. Je to v podstatě také jeden z pokynů Českého statistického úřadu, který chce, aby si obce daly tyto věci do pořádku,“ vysvětlil Čapka.

„Špatně je označená minimálně jedna třetina domů v Břeclavi. A to nemluvím o těch, které se tváří, že jsou dobře označené a přitom to tak není. Nedá se říct, jestli se to týká starších nebo novějších domů. Problémy s tím mají všechny. Hodně je i takových, které nemají vůbec žádné označení,“ upozornil vedoucí odboru.

Nelibost obyvatel

Jak Čapka přiznal, reakce lidí na kontroly městské policie jsou vesměs negativní. „Obyvatelé reagují špatně, především negativně. Žádný pozitivní ohlas jsem ještě neslyšel,“ krčil rameny.

Jeho slova potvrzují i vyjádření rozzlobených obyvatel města. „Nemá to logický smysl. Podle mě by to mělo být jen u nově zkolaudovaných domů. Že je na řadě baráků v Břeclavi černá tabulka pod červenou, to přece ničemu nevadí,“ rozčiloval se například Stanislav Dujsík.

Mezi lidmi jsou však i tací, kteří by stejně staré tabulky z různých důvodu vyměnili. „Slyšel jsem, že by to měla městská policie kontrolovat. Cedule už mám hotové, jen ještě nebyl čas je na dům upevnit,“ řekl Zdeněk Rolník z Břeclavi – Poštorné, který předělával fasádu domu.

„Já jsem ve schránce žádný letáček o tom, že bych měla špatně označený dům, nenašla. Myslím si, že mám i červenou i černou tabulku dobře umístěnou. Podle mě je zásadní, aby na domech bylo vůbec nějaké číslo. Zase tak úzkostlivě, aby tam byly přesně obě tabulky, by to kontrolovat nemuseli,“ myslí si Miluška Hartlová.

Jak Čapka říká, pokud lidé zjednají nápravu, nemusejí to nikde hlásit. „Poté, co lidé dostanou letáček, stačí, když si to dají do pořádku. Pokud mají lidé tabulky obráceně, domluvili jsme se strážníky, že na to nebudeme až tak dbát. Spíš chceme, aby věděli, že to má být jinak, než to na domě mají oni,“ doplnil.

„Tolerujeme také, pokud je na starších domech starší označení. To znamená například smaltovaná tabulka orientačních čísel,“ uklidnil obyvatele města.

IVA VALENTOVÁ
JIŘÍ ŠEVČÍK