Druhý prodloužený květnový víkend sice nepřivedl do horského střediska úplné davy, přesto bylo patrné, že horské středisko ožívá. „Špindl se hodně zalidňuje. Obávám se, že o prázdninách bude praskat ve švech a všichni se z toho zblázníme,“ předpokládá paní Helena z hlavního města, která má ve Špindlerově Mlýně chalupu.

„Opatření už se začínají rozvolňovat. Je znát, že přijíždí více lidí. Už je to veselejší,“ povídá Jaroslav Jindřišek, šéfkuchař špindlerovského restaurantu Elan, zatímco sází na venkovní gril zeleninu a obrací maso. Restaurace je zavřená, venkovní prostor slouží na provizorní prodej.

„Tento víkend jsme měli otevřeno poprvé, před tím na Velikonoce. Lidé mají zájem hlavně o čevabčiči, které děláme podle originálního balkánského receptu. Nabízíme také kotletu, steak, klasickou klobásu. K tomu omáčky, grilovanou zeleninu i karamelizovaná rajčata,“ přibližuje šéfkuchař aktuální menu v nezvyklých podmínkách.

Chataři, lidé z apartmánů, jednodenní návštěvníci. Taková skupina si přijela užít Krkonoše a nadýchat horského vzduchu. „Je to tady bomba. Jsme Pražáci, ve Špindlu jsme koupili byt na Bedřichově a jsme moc spokojení,“ prozrazuje paní Hana, kterou právě lanovka svezla s vnoučaty z Medvědína.

„Jako důchodci jsme teď byli ve Špindlu zastrčení, nyní za námi přijela vnoučata. Špindlerův Mlýn byl v nouzovém stavu dlouho vylidněný, ale obchod byl dobře zásobený, nakupovala jsem jenom tam. Vše probíhalo dobře. Za normální situace bychom tady ale nebyli, v těchto měsících obvykle bývá ve Špindlu v mimosezoně mrtvo. Teď už bude lidí přijíždět více,“ říká vitální seniorka z Prahy, která už si stihla pořídit i skipasy na novou lyžařskou sezonu a elektrokola.

„Vedle lyžování chodíme hodně po horách. Šli jsme 15 kilometrů a nikoho jsme nepotkali, to bylo skvělé. Příroda je v Krkonoších nádherná. Pořídili jsme si také elektrokola, jezdí se úžasně,“ dodává paní Hana.

Jak budou horská střediska obsazená během dovolených v době, kdy Češi (zatím) nemůžou cestovat za hranice, podle ní bude záležet také na cenách, jaké nasadí hotely. „Ukáže se, jak drahé budou hotely a co si bude moct dovolit česká klientela. Uvidíme, jak to bude vypadat, ve Špindlu bylo vždycky hlavně hodně Němců,“ uvažuje.