Nelegální sklad mražených kebabů z drůbežího masa, nebo domácká výroba uzenin v nevyhovujících prostorách v garáži. To jsou kauzy, které v poslední době zaměstnaly jihočeskou veterinární správu. Oba zmíněné případy skončily pokutou a nuceným znehodnocením masa.

Ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba ve čtvrtek s kolegy prezentoval vedle jiné činnosti i další z veřejností sledovaných případů - chovatelku z Jindřichohradecka a její lvici s mládětem.

Momentálně se posuzuje už několikátá žádost o povolení chovu. Podle Františka Kouby je problém v legislativě. „Čekáme, že bude zpřísněna,“ zdůrazňuje František Kouba s tím, že by měly pro podobné soukromé chovy platit stejné podmínky jako pro zoologické zahrady. Zatím totiž není zákon na soukromníky tak přísný. O problému už se ale jedná i na úrovni parlamentu.

Z dalších problémů veterináři ve čtvrtek upozornili na možný návrat ptačí chřipky. Nemoc už se objevila v Bulharsku a existuje nebezpečí, že by se s opeřenci, kteří při pravidelném jarním tahu míří z Afriky do Evropy, mohla vyskytnout i v České republice. V minulosti byli ptačí chřipkou v tuzemsku postiženy například chovy vodní drůbeže. V bezpečnostních pásmech se ale přísná protiopatření týkala i drobných soukromých chovatelů.