„Už dva dny spím se špunty v uších. Nevyspíme se často ani se zavřenými okny, Dokonce jsme si kvůli tomu teď pořídili klimatizaci, abychom v létě nechcípli teplem,“ rozčiluje se Tomáš, který za vzdáleného dunění hudby seká zahradu. Jeho dům je na kraji Předměřic nad Labem, tedy vzdušnou čarou 1,5 kilometru od hlavního pódia hudebního festivalu Rock for People.

„Stavěli jsme na vesnici, abychom tady měli klid. Sotva jsme dostavěli, tak se sem festival přestěhoval. Kdyby to byl jen Rock for People, tak to člověk skousne, ale těch akcí je tady víc. Teď tady byl nově třeba majáles. Neberou na nás ohledy, nikdo s tím nic nedělá,“ dodává rozhořčeně muž středního věku.

Kolem prochází starší muž. „Hudbu slyším, nemůžu říct, že mi to nevadí, ale těch pár dní se to dá vydržet, není to každý den. Když mají sousedi párty, tak se dělá taky hluk,“ míní Vladimír Černý, který ale bydlí o něco dále.

Velkou roli hraje i počasí 

Starostka Předměřic Stanislava Marková do pátečního odpoledne žádnou stížnost od místních nedostala. „Už jsme si asi zvykli. Ale je to dost hlučné, dost to záleží na počasí, prý to ale splňuje normy, takže s tím nic nenaděláme. S pořadateli jsme v kontaktu,“ upozorňuje.

Obec, přes kterou vede hlavní cesta do areálu, si letos vyžádala omezení rychlosti na 30 kilometrů za hodinu. „Báli jsme se velkého průjezdu a policie tady také dohlíží, zatím to je v pořádku. S dopravou jsme měli problémy hlavně dřív, letos to mají lépe zorganizované,“ dodává předměřická starostka s tím, že se uvidí, co se bude dít při koncertu Eda Sheerana. Na britskou popstar má totiž na konci července dorazit násobně víc fanoušků.

close Čtvrtý den na Rock For People 2024 info Zdroj: Kateřina Svobodová zoom_in

„Letos jsme měli jednu stížnost, na to že to končí déle, než by si stěžovatel představoval. Nějaká opatření by byla vhodná, nicméně žádné masové stížnosti nejsou,“ sdělil v pátek za Komisi místní samosprávy v nedalekých Plotištích Zdeněk Cvejn.

Hradecké letiště hostí obří akci, na kterou letos přijelo 40 tisíc lidí, už od roku 2007. Pořadatelé si problém uvědomují a dlouhodobě na něm pracují.

„To, že festival produkuje nějakou vyšší hlasitost, která je mnohdy závislá i na počasí, tedy není vždy definovaná zvukovou aparaturou, ale třeba i tlakem vzduchu, víme,“ přiznává ředitel Rock for People Michal Thomes. Dodává, že sám za léta nedokázal vypozorovat, jaké počasí je pro šíření zvuku nejhorší: „Víme, že to zatěžuje okolí, ale na druhou stranu je to mimořádná událost jednou do roka, věříme, že máme pochopení a jsme v úzkém kontaktu s představiteli hradeckých komisí místních samospráv a představiteli okolních obcí.“

Ve středu a čtvrtek hrály aparatury na největších stage do jedenácti večer, pro pátek a sobotu měli pořadatelé od hradeckých zastupitelů prodlouženou výjimku z rušení nočního klidu do jedné v noci. Pozdější koncerty probíhají ve stanech na menší aparatuře. „Někdy se nám ozve někdo z 10 kilometrů vzdálené obce, vedlejší obce někdy současně říkají, že je to v pohodě. Máme tady hlukového koordinátora, který má měřič hluku a v noci objíždí okolní vesnice,“ připomíná šéf obřího podniku.

„Hluk? Rádi si to poslechneme“

Kousek od festivalového parku leží i hradecká místní část Rusek. Okrajové domy jsou od produkcí pouhý kilometr. Je pátek večer a přes pole sem doléhá koncert kanadské rockerky Avril Lavigne. Ta ale vystupuje na hlavním pódiu, které je otočené směrem od vsi. „Je to tady slyšet, ale není to tak hrozné, večer se to uklidní,“ tvrdí Miroslav Bureš, který ve vesnici provozuje hospodu.

V ní sedí parta místních středního věku. Všichni se shodují, že jim koncerty nevadí.  „Večer to ani moc slyšet není, intenzivnější je to odpoledne, ale rádi si to třeba na zahradě poslechneme. Je to pár dní v roce. Tohle je příjemná, poslouchatelná hudba. Horší byl Hip Hop Kemp a ještě horší byl CIAF,“ připomíná Marcela Čecháková leteckou přehlídku, kdy nad obcí burácely bojové letouny. Ta ale před pár lety na hradeckém letišti skončila.

„Hlukovou zátěž tady určitě máme. Letos dosud dodržují noční klid, ale pořád je to hluk, který obtěžuje hlavně lidi, co bydlí na straně k letišti,“ upozorňuje předseda Komise místní samosprávy v Ruseku Aleš Mahdal. Také on říká, že pořadatelé se zástupci obcí komunikují: „Za poslední roky se to zlepšilo. Můžeme se obrátit na hlukového manažera festivalu. Snažíme se, aby takové akce byly ojedinělé, aby tady lidé netrpěli kontinuální hlukovou zátěží.“

close Čtvrtý den na Rock For People 2024 info Zdroj: Kateřina Svobodová zoom_in

„Je pátek a zatím nemám žádné stížnosti z okolního areálu. Ono to hodně záleží na počasí, takže doufám, že vše proběhne podle domluvy ke spojenosti všech. Jsme si vědomá toho, že to některé lidi může obtěžovat,“ myslí si náměstkyně hradecké primátorky pro kulturu Ilona Dvořáková, která připomíná, že organizátoři musí dodržovat domluvené časy konce hlavních koncertů.

Některé noci jsou horší, jiné lepší

O záhadách šíření hluku z festivalu může vyprávět paní Jana. Ta žije ve vesnici vzdálené deset kilometrů od letiště v Hradci Králové. „Ve středu, kdy Rock for People začínal, to byl hukot. Syn se ptal, co to je za rámus a do kdy to bude trvat. Tvrdil, že jestli do rána, že neusne. Chtěl zavřít okno. Ale přece se kvůli tomu nebudeme celou noc dusit při zavřeném okně. Nakonec stejně brzy usnul,“ popisuje.

Zatímco ve čtvrtek festival moc neslyšela, v pátek byla podle paní Jany situace opět horší: „Syn se ptal, jestli je bouřka. Naštěstí to v televizi přeřvaly pravěké potvory, dávali Jurský svět. Tak to ‚hřmění‘ venku pak už ani nevnímal. Mě samotnou to ale zas tolik neruší.“

Kladně vnímá známý hudební festival paní Dita, která žije v Nedělištích vzdálených od festivalového parku pět kilometrů. „Slyším to a mám to ráda. Ta hlavní stage je otočená k nám, někdy je večer i rozumět tomu, co se tam říká do mikrofonu. Sednu si pod pergolu a jsem na rokáči,“ směje se žena.

V pátek si tak poslechla americké The Offspring. „Líbí se mi to. Lidi mají právo na to občas se uvolnit, nemusí chodit jen do práce. Určitě jsou lidi, kterým to vadí, ale jsou lidi, kterým vadí všechno,“ uzavírá paní Dita.