Samoodběrovou sadou odebraný vzorek bude připraven na laboratorní vyšetření běžnými metodami, například PCR. Novinku pod názvem Gargtest mohou využívat nejen odběrová místa, ale připravena je i pro domácí použití.

Jednoduché použití

„Gargtest jsme vyvinuli proto, abychom zjednodušili a urychlili proces samotného testování a současně snížili jeho závislost na provedení odběru zdravotnickým pracovníkem,“ informoval Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (ÚMTM).

„Pokusíme se jej nabídnout na odběrových místech, ovšem snažíme se o jeho dostupnost i u praktických lékařů. Rovněž je připravený i na distribuci prostřednictvím lékáren pro domácí použití,“ popisoval.

Odebraný vzorek je podle Hajdúcha stabilní za širokých teplotních podmínek, od 4 do 30 stupňů Celsia, a to minimálně týden.

Výborné výsledky

„Klinicky jsme Gargtest validovali na počtu 459 párových vzorků pacientů a srovnali jsme ho s klasickým výtěrem z nosohltanu. Výsledky byly funkčně srovnatelné, což je výborná zpráva,“ poukázal ředitel ÚMTM.

Proces samotného odběru spočívá v několika krocích. Vyšetřovaný si nabere obyčejnou pitnou vodu do odměrky, vykloktá si touto vodou dutinu ústní a hltan po dobu 20 až 30 sekund a tento obsah pak vyprázdní z úst do přiložené odběrové zkumavky, v níž je transportní prášek.

Testování možné i doma

„Zkumavku uzavře a zabalí dle návodu. Tento postup učiní buď na odběrovém místě, nebo doma, odkud poté vzorek doručí na odběrové místo, do laboratoře nebo třeba ke svému lékaři,“ popsali experti.

Gargtest je výsledkem práce českých vědců. Za vznikem novinky stojí vedle ÚMTM a společnosti Aumed, také výrobce společnost IntellMed, distributor I.T.A. – Intertact a Nadace pro výzkum rakoviny ČR.

„Jde o propojení vědy a výzkumu s praxí při řešení aktuálních problémů spojených s testováním nemoci covid-19. Je perfektním příkladem translačního medicínského výzkumu a vyústěním společné snahy a motivace českých vědců a výrobců přispět naší vlastní cestou k tomuto procesu. Vývoj a výroba nejsou komplikované, neboť stojí na běžně používaných metodách a už existujících komponentech. Test je jednoduchý na použití,“ uvedl Lubomír Němec z firmy IntellMed.