Proto chce iniciativa složená z občanů a zástupců politických stran, jako jsou Piráti, Pardubáci a další, aby o budoucnosti místa rozhodli občané města. Po referendu Piráti volali již při listopadovém zastupitelstvu, jejich návrh ale neprošel. „Po zastupitelstvu jsme ohlásili, že referendum se pokusíme vyvolat zdola občanskou iniciativou, od té doby se nám samy hlásí desítky lidí,“ uvedl člen Pirátů Dominik Bečka.

Fotbalový stadion má Pardubice vyjít na 430 milionů korun a město si na stavbu musí vzít úvěr, který bude splácet 20 let. „Ve chvíli, kdy Pardubice potřebují doplnit nebo opravit násobně důležitější prvky veřejné infrastruktury, včetně dopravních staveb, domovů pro seniory, škol a školek, je zadlužení ve stovkách milionů kvůli stavbě prvoligového stadionu ekonomický nesmysl,“ vysvětlil zastupitel Karel Haas (ODS). Pro zkolaudování stadionu se navíc musí postavit parkovací dům, za nějž město zaplatí dalších 160 milionů korun.

„Referendum je iniciativa, na kterou mají nárok. Já se budu řídit usnesením zastupitelstva,“ okomentovala plánovanou akci náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO), která projekt připravovala.

Podpis on-line? Ne

Proti stadionu v centru se postavila také Komise pro strategii a smart city. „Komise vydala vyjádření, že by mělo dojít k revizi projektu. Jedná se o kontroverzní místo a nebyl proveden výzkum, jak ho využít jinak. Dojde také k zatížení rozpočtu města, před nímž varovala i finanční komise,“ řekl místopředseda komise pro strategii Daniel Frýda (Sdružení pro Pardubice) s tím, že o něčem tak zásadním by měli rozhodnout obyvatelé Pardubic.

Pro vypsání referenda musí iniciativa posbírat mezi pardubickými občany minimálně sedm tisíc podpisů v petici. Podpisové archy lidé naleznou na desíti místech, jejichž seznam je zveřejněn na stránkách iniciativy. Podepsat petici on-line není možné.

Konání referenda by se poté spojilo s říjnovými krajskými volbami, jeho platnost je ale podmíněná minimálně 35procentní účastí. „Otázku stadionu bylo potřeba rozseknout a vyřešit, nyní už bych to nerozbourával. Myslím si, že přijde málo lidí a referendum nebude platné,“ vyjádřil se náměstek primátora Jan Mazuch (ODS). Podle zástupců iniciativy v případě, že se občané rozhodnou pro stadion v centru, referendum přípravu projektu nenaruší.