„Doporučujeme pohyb obyvatel nijak neomezovat a odstranit stávající oplocení v plném rozsahu,“ citoval ze závěru expertů starosta Prahy 7 a jeden z magistrátních lídrů Jan Čižinský (Praha sobě) na sociálních sítích. Podle Čižinského testy probíhaly pod zátěží 3,5 tuny, takže to nejsou žádné dojmy. „Konstrukce se chová zcela standardně,“ dodal starosta Čižinský.

Kvůli havarijnímu stavu celého objetku stavební úřad městské části na základě odborného posudku prostor v polovině září uzavřel. Před dvěma týdny pak Čižinský informoval o novém posouzení, které provedli lidé z Kloknerova ústavu a doporučili běžný pěší provoz zachovat.

„Měřili jsme při zatížení asi dvě stě bodů, nikde nedošlo k nadměrným deformacím, pohybům a průhyby byly malé,“ řekl nyní pro Českou televizi Jiří Kolísko, ředitel Kloknerova ústavu při ČVUT. Podle něj poslední měření potvrdila, že na podstavci bývalého Stalinova pomníku se mohou pohybovat lidé.

ČT také uvedla, že metronom na Letné má na popud magistrátu developerská firma Pražská správa nemovitostí (PSN), která kyvadlo vlastní. Kolísko tvrdí, že rekonstrukce může probíhat bezpečně i za pomocí těžké železné plošiny. Co bude dál s prostorem pod „Stalinem“, kde se často konaly kulturní akce, ukážou až výsledky kompletní diagnostiky. Známé by měly být na konci roku.

Totální destrukce a arogance

Statické testy se však neobešly bez kontroverze. „Skejťáci“, kteří vrchní část pomníku dlouhá léta využívají, si stěžovali, že pracovníci firmy Isnet provádějící zátěžové zkoušky, ničí žulové bloky a oni tak nemohou jezdit. „Překážky, co se daji snadno přesunout, házeli z výšky na zem, až se komplet rozlámaly. I když je lidi prosili, ať to dělají s citem, rozjeli totální destrukci a aroganci,“ napsal jeden ze skateboardistů.

Podle lidí bojujících za zachování stavajícího využítí letenského prostoru pomohl až telefonát starostovi Čižinskému a místostarostce Heleně Třeštíkové (Praha sobě), po jejich osobní intervenci už ke škodám údajně nedocházelo. „Při vzpomínce na poslední opravu Karlova mostu to není poprvé, co magistrát selhal při zajištění dohledu nad šetrným zacházením s obecním majetkem,“ píše facebooková skupina „Za záchranu Stalina“.

V pátek občané v čele se zástupcem petičního výboru Jiřím Hermanem odevzdají na magistrát petici, kterou by pak měli na čtvrtečním zasedání projednat zastupitelé hlavního města. Herman a spol. chtějí, aby „Stalin“ sloužil dál kulturním akcím, setkávání mladých lidí i „skejťákům“. Někteří politici naopak považují prostor pod bývalým pomníkem krvavého vůdce Sovětského svazu vhodný pro umístění Muzea paměti XX. století, jehož vznik už Praha schválila. Místo však určeno nebylo.