Jde o korálek, ze kterého se na Šumavě po staletí vyráběly růžence, korálky, korále a drobné ozdoby z barevných skel, kterých stále lze najít v okolí starých hutí dodnes dost. Dáma z Kašperských hor předvádí výrobu těchto ozdob léta a je o ně stále velký zájem.

Jarmarku nechyběla ani medovinka, zajímavé polštářky i oblečení, které splynulo s dobou starých Šumaváků či Králováků. Nechybělo točení prasátka a dobrý mok.

V Sedlici u Blatné se v sobotu 6. srpna konaly Krajkářské slavnosti
VIDEO: Sedlická krajka je v České knize rekordů. Měří přes dva a půl metru

Jako zpestření byla soutěž O nejlepšího Šumaváka, kterou organizovala Veronika Hričovská ze stožeckého informačního centra. Proběhnout Keltskou stezku, donést sůl po Zlaté stezce ze Stožce do Prachatic, proběhnou moderním ohradníkem pro skot, naštípat dříví a odvézt jej saněmi, nasbírat jedlé houby a přejít přes železnou oponu - to vyzkoušelo dost návštěvníků malých i velkých. Zde se všichni náramně pobavili a zvítězili opravdu všichni.

Představení nové knihy

V průběhu jarmarku byla uvedena do života kniha Hynka Klimka Veverčák a Bosonožka na Šumavě.  Na jarmarku ji před stožeckým informačním střediskem uvedli v život autor Hynek Klimek, muž, který je navrhl - Marcel Goetz, a poněvadž šumavské vyprávění potřebuje i dobrou kmotru, stala se jí Lenka Goetzová. Chyběl Petr Šrédl, který nakreslil obrázky. O knížku byl po dobu jarmarku zájem mezi dětmi a prodávala se dobře.

Jarmark tradičních řemesel se vydařil, přišlo, přijelo na kole, bruslích i koloběžkách dost návštěvníků i přes velké vedro a to je důkaz toho, že o Šumavu a její prázdninový program je stále velký zájem.

Ladislav Beran