„V oblasti Cibulek bude do 10 let potřeba 300-400 míst,“ vysvětluje zastupitel Daniel Mazur (Piráti). „Samozřejmě bude potřeba ještě systémovějšího řešení, ale ve střednědobém výhledu by přeměna gymnázia mohla být pro město jednou z nejrozumnějších variant.“

ZŠ Nepomucká musela kvůli nedostatku míst minulý rok odmítnout již 14 spádových dětí a situace je rok od roku horší. „Jako akutní řešení bude asi potřeba překreslit spádové oblasti, protože například v Grafické, u Motola a v Jinonicích pár míst je, ale i to je řešení jen možná na dva až tři roky,“ dodává bývalý starosta Daniel Mazur.

Starostku čeká těžké rozhodnutí

Opozice má však obavy, že vedení radnice udělá vše proto, aby se gymnázium stěhovat nemuselo, a přistoupí tak možná i k řešení neefektivnímu, dražšímu a pro občany Prahy 5 nevýhodnému. „Je to jasný střet zájmů, a ačkoliv starostka Zajíčková tento střet sama nahlásila, nyní se stal aktuálním,“ sděluje Pražskému deníku Daniel Mazur. 

„A i když slíbila, že se nebude účastnit rozhodování ohledně své školy, v úterý na zastupitelstvu podala návrh na zamítnutí našeho bodu v programu, kde jsme chtěli o tomto otevřít diskusi. Problém s kapacitami v této oblasti byl už dlouho zjevný, a ačkoliv si nemyslím, že snaha bránit svoji školu byla jediným důvodem vstupu starostky do politiky, zcela jistě nebyla důvodem zanedbatelným.“

Daniel Mazur dle svých slov chápe, že se starostka nachází ve složité situaci. Pokud se uchýlí k rezignaci či k vypovězení smlouvy s městem, bude se podle něj jednat o velkou osobní oběť, která stojí za obdiv. „Tuto situaci ale mohla v minulosti předvídat,“ míní zastupitel.

„Jsem otevřená všem řešením“

Starostka Renáta Zajíčková však vidí v těchto obviněních jen obyčejný politický boj a snahu opozice nasbírat politické body. „Když jsem kandidovala na zastupitelstvo, otevřeně jsem o svém případném střetu zájmů mluvila s občany a poté i se svými kolegy v zastupitelstvu“, říká Pražskému deníku Zajíčková. „Jsem otevřená jakémukoliv řešení a nebráním se možnosti vyklidit budovu ve prospěch základní školy, pokud se tak zastupitelé rozhodnou. Nemá však smysl se o tom bavit, dokud nebudeme mít všechny potřebné informace a možnosti před sebou.“

Samotná budova se potom nachází na dosti vytížené křižovatce na Plzeňské ulici, což by pro mladé žáky nemuselo být bezpečné. „Rodiče do této lokality své děti posílat nechtěli, pro což mluví fakt, že v roce 2011, kdy se ještě jednalo o základní školu, sem docházelo pouze 45 dětí,“ připomíná starostka. Vedení radnice chce v září předložit zastupitelstvu čtyři varianty řešení krize v Košířích, mezi nimiž by byla i možnost vyklidit budovu soukromého gymnázia.

„Nikde se však nezmiňuje, že 50 % našich studentů je také z Prahy 5, a ti poté budou muset za školou ještě dál,“ připomíná Renáta Zajíčková, starostka Prahy 5 a majitelka soukromého Gymnázia mezinárodních a veřejných vztahů Josefa Škvoreckého.

Jedná starostka ve veřejném zájmu?

Celá kauza však vyvinula tlak na koalici, především na ODS a TOP 09. 25. května rezignovala na svůj post místostarostka Nadežda Priečinská, která se k přístupu starostky stavěla kriticky. „Starostka Zajíčková se ohání tím, že jsme jí v koalici dali 11. května svou důvěru, ale v té době se vůbec neřešil starostčin střet zájmů, a my neměli ještě všechny potřebné informace ohledně její smlouvy s městem a o situaci v Košířích,“ vysvětluje svůj postoj Priečinská.

„To, že se starostka nebude účastnit v této věci hlasování, je sice pěkné, ale takto vystavuje své kolegy nepříjemné situaci, kdy si musí vybrat mezi loajalitou ku straně a svému vedení na jedné straně, a nějakým svým hodnotám na straně druhé. Každopádně dokud starostka Zajíčková nevyřeší svůj střet zájmů, občané Prahy 5 nebudou mít jistotu, zdali jejich starostka rozhoduje v jejich zájmu, či v zájmu svém a své školy.“

TOP 09 prozatím v koalici setrvává, ale její členové přednesli starostce 5 bodů, potřebných k přežití stávající spolupráce. Ty se týkají především větší transparentnosti starostky a jejích aktivit v souvislosti s vlastnictvím soukromého gymnázia a vážného zvážení situace v Košířích a všech dostupných řešení.