V nabitém programu ani letos nechyběl již tradiční závod ve vynášení pivních sudů ze spodní stanice kabinové lanovky až na samotný vrchol hory. Právě v něm nadělil Ještědu dárek Jan Horák časem 33 minut a 14 vteřin, což je nový rekord v kategorii výstupu s třicetilitrových sudem. „Šel jsem to poprvé. Jen jednou jsem zkoušel batoh, jestli to vydrží,“ řekl čerstvý držitel rekordu.

Jako téma celodenní události letos organizátoři zvolili vesmír. „Vycházeli jsme z toho, že když se někdo blíží k Liberci, slýcháme, že nám tu startuje vesmírná raketa,“ vysvětlila radní Květa Vinklátová původ nápadu. Převlečeni za mimozemské bytosti přišli animátoři na chůdách, ale i některé z dětí. Pro ty, které si nepřinesly oblek z domova, organizátoři připravili dílničky na výrobu vesmírných čelenek. Téma se promítlo i v hudebním doprovodu. Folk-rocková skupina Imaginárium, která jako první vystoupila, na pódiu zahrála píseň s názvem Kosmonaut.

Popřát všechno nejlepší nepřijeli jen Liberečané. „My jsme z Českých Budějovic. Už jednou jsme byli v Liberci, ale na slavnostech jsme poprvé. Je tu krásná atmosféra. Dětem se líbí dílny a focení v ufonském převleku,“ řekla návštěvnice Romana Vojvodíková.

Právě dětem byl určený jeden z hlavních bodů programu, křest ručně malované mapy Česko dětem 2, jehož kmotrou je radní Vinklátová. Mimo to mohli ti nejmenší v dopoledních hodinách například zhlédnout loutkové představení Tři přadleny od Naivního divadla nebo si zasoutěžit už po cestě ke kabinové lanovce.

Dominika Glaserová