Sobota před Vánoci byla Dnem státního smutku za oběti střelby, k níž došlo ve čtvrtek 21. prosince v Praze. Na radnicích a dalších budovách vlály černé vlajky, pražská Petřínská rozhledna svítila symbolicky v barvách trikolory. Na pietních místech přibývaly svíčky a květiny.

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala hodinu před polednem zádušní mše za oběti střelby. Bohoslužby připomínaly oběti útoku i na dalších místech v Česku.

Pietní místo v Klánovickém lese
Vlna solidarity. Rodině obětí střelby z Klánovic poslali lidé přes osm milionů

Hasiči, profesionální i dobrovolní, vyjeli v poledne s technikou před stanice a uctili oběti tragédie minutou ticha.

Odborníci z týmu posttraumatické péče Hasičského záchranného sboru Praha byli také u právnické fakulty na náměstí Curieových, kde si pozůstalí obětí i přeživší studenti mohli až do večera vyzvedávat osobní věci z filozofické fakulty.

Po poledni ve Dni státního smutku se na chvíli zastavili také prodavači a zákazníci v obchodech i cestujících na pražském Letišti Václava Havla. Zrušen byl program vánočních trhů na Mariánském, Staroměstském a Václavském náměstí v Praze i na náměstích a návsích v řadě krajů.

Peníze pro rodiny obětí 

V Nadačním fondu Univerzity Karlovy na podporu rodin obětí, pedagogů a studentů přibývají peníze. Praha po mimořádném jednání městské rady v pátečním podvečeru oznámila, že přispěje pěti miliony. V sobotu v poledne už celková částka přesáhla 31 milionů korun, přispělo přes 27 a půl tisíce dárců.