Skupinu devíti koní, odebraných předchozímu nezodpovědnému majiteli, získalo před časem frýdecko-místecké pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na základě správního řízení a rozhodnutí Městského úřadu ve Valašském Meziříčí.

Koně byli ke konci roku 2016 umístěni do stanice pro koně v nouzi v Třanovicích a stát pro ně hledal chovatele. Teď jsou zvířata dočasně ustájena u zkušeného chovatele a veterináře ve Střelicích u Uničova. Díky jeho péči jsou již v současnosti ve výrazně lepší kondici, než byla v době, kdy je pracovníci ÚZSVM přebírali. Stádo dříve týraných koní se dokonce před rokem rozrostlo o zdravé hříbě.

Stádo koní.
Stádo dříve týraných koní se rozrostlo o hříbě

Koně jsou postupně prodávány formou výběrového řízení. První z nich – hřebeček Dráček – už nového majitele našel. O koníka projevili zájem dva účastnící výběrového řízení, o vítězi tak rozhodla až aukce. Dráček získal domov v klidném rodinném prostředí a ÚZSVM věří, že brzy se podaří najít zázemí i pro Magnesii, Popelku, Krakena a další týrané koně.

Ve výběrovém řízení je prodáváno celkem šest koní, nejnižší vyhlášená minimální kupní cena je 5 600 korun, Úřad v podmínkách upozorňuje na to, že zvířata, která jsou předmětem výběrového řízení, nejsou určena na porážku k lidské spotřebě. Podrobné informace o vyhlášeném výběrovém řízení jsou zveřejněny na webových stránkách ÚZSVM.

Ilustrační snímek.
Nemocnice Třinec má modernější přístrojové vybavení