Co udělá obec, když se masivně rozrůstá a zároveň nemá dostatečnou kapacitu vodovodní sítě, čističky odpadních vod nebo se bojí dopravní zátěže? Vydá stavební uzávěru. Místní zastupitelstva se jejich prostřednictvím snaží dočasně regulovat výstavbu především na okraji Prahy.

Skokové zvýšení cen bytů vyhání velkou část Pražanů za hranice metropole, kde jsou nemovitosti dostupnější. Tam, kde docházejí volné pozemky, kupují lidé nezřídka staré domy, které buď rekonstruují, anebo je rovnou strhnou a na jejich půdorysu si vybudují nové bydlení.

„Pozemek, na němž se nachází ruina, může mít jednu velkou výhodu. Nový majitel nemusí komplikovaně vyřizovat stavební povolení, protože zkrátka nahlásí pouze rekonstrukci,“ říká Jan Martina z pražské pobočky společnosti M&M Reality.

Přístavba podkroví? V žádném případě

Problém se stavební uzávěrou však může nastat nejen v tomto případě, ale i když se stavebník chystá jen přistavět podkroví nebo rozdělit větší pozemek na několik parcel. V pasti se ocitají také lidé, kteří si čerstvě zasíťovali pozemek pro budoucí novostavbu a najednou nemohou kopnout do země.

Smyslem uzávěry je zakázat, nebo omezit stavební činnost, jež by v obci mohla zkomplikovat budoucí využití pozemků podle nového územního plánu. Jeho pořizování ale může trvat ještě několik let, stejně jako čekání majitelů dotčených nemovitostí.

„S takovými případy se setkáváme stále častěji,“ konstatuje advokát Lubomír Focko. Obecně platí, že každý kupující pozemku či rodinného domu k rekonstrukci by nejdřív měl zajít na obecní či stavební úřad a ověřit si, co je na dané parcele možné postavit či zda se jej netýká stavební uzávěra.

„Aby vlastníka stavební uzávěra nepřekvapila, je nutné sledovat úřední desku obce. S přijímáním a přípravou územního plánu může být spojeno i veřejné projednání,“ vysvětluje Focko.

Jako blesk z čistého nebe

Ani sebepozornější investor ale nemá vždy vyhráno. Uzávěra může přijít jako blesk z čistého nebe. Obec sice může vlastníkovi na jeho žádost povolit výjimku, proti samotnému rozhodnutí o stavební uzávěře se nicméně nelze odvolat. Lidé, kteří se uzávěrou cítí poškozeni, se pak mohou obrátit na soud, anebo dát podnět k přezkoumání na krajský úřad.

„Zákon přiznává vlastníkovi pozemku nebo stavby, dotčené územní uzávěrou, právo na náhradu od obce, která o ní rozhodla. Škodu je však povinen prokázat,“ uzavírá Focko.