Místo střechy igelit, místo nábytku krabice. V rodinném domě odstraňují škody po červnové vichřici. Majitel vypadá vyrovnaně a dokonce vtipkuje, pak se najednou rozpláče. „Kapesník? Nemáte někdo kapesník?“ ptá se. Opřen o zeď přiznává, že občas mívá návaly. Přicházejí, když si uvědomí, co se ve Stebnu ve čtvrtek 24. června stalo.

Silná bouře, která ve vísce zdevastovala desítky budov, podlomila také duševní zdraví obyvatel. „Dcera přišla večer do ložnice a řekla, mami, já se v pokoji sama bojím,“ svěřila se jedna z místních žen. Někteří teenageři podle ní při další bouřce znovu pocítili strach. „Jedna paní se zhroutila až včera. Doléhá to se zpožděním,“ dodala.

Úklid po tornádu a demolice domů v zasažených obcích na jihu Moravy.
V ruinách po tornádu pracují jen naoko, pak kradou elektrocentrály i peníze

Podle dobrovolného hasiče z Podbořanska Martina Lněníčka, který ve Stebně pomáhal, je teď psychologická pomoc hodně důležitá. „Lidem začíná docházet, co se vlastně stalo,“ podotkl. Počáteční vypětí spojené se záchranou majetku postupně opadne a přetížené rodiny nemusejí novou situaci samy zvládnout.

Proto už minulý týden navštívili Stebno odborníci z krizového psychosociálního týmu, který pracuje i s poznatky od policistů a hasičů a věnuje se lidem, kterým by mohly hrozit dlouhodobé psychické potíže. „Když nastane jakákoliv bouřka, lidé mohou vše znovu silně prožívat a psychika se jim může zhoršit. Proto je dobré podchytit včas varovné příznaky,“ sdělila členka týmu a vedoucí mostecké Linky duševní tísně Jiřina Venclíčková.

Skupina expertů bude s vytipovanými rodinami v kontaktu až jeden rok od události. Zpočátku se navštěvují jednou za týden, pak se podle potřeb intervaly mění. Tuto terénní krizovou pomoc koordinuje nezisková organizace Spirála, které mohou obyvatelé zasažené oblasti volat na telefonní linku 475 603 390.

„Lidé řeší tolik závažných věcí, že na sebe v tuto chvíli ještě nemají čas. Věnují veškerou snahu záchraně a zabezpečení svého majetku a základním potřebám a ostatní upozaďují. To je právě doba, kdy nastupují odborníci,“ uvedla Venclíčková.

Zkušenosti s tím mají i hasiči, kteří byli ve vsi hned po živelní pohromě a začali s obyvateli odstraňovat trosky. „V počáteční fázi lidi ani nenapadne, že by se měli napít nebo se postarat o psa,“ sdělil Jan Rudolf z Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. Proto i hasiči radili a mapovali psychické klima v obci. „Někdy stačí lidi jen vyslechnout,“ dodal Rudolf.

Podle Venclíčkové je důležitá místní podpůrná síť, kterou tvoří hlavně rodina a sousedé. I proto ne každý potřebuje dlouhodobou psychologickou pomoc. Předchozí zkušenosti Linky duševní tísně však nabádají k obezřetnosti. „Lidé, kteří prošli katastrofami, prožili velká traumata. Čas od času se setkáváme s posttraumatickým stresovým syndromem. Víme, jakou újmu může způsobit a jak může ochromit i celou rodinu. Proto je třeba tyto stavy nepodceňovat,“ upozornila vedoucí linky.

Tornádo ničilo v Hodoníně skautské městečko i jeho okolí.
Do postižených obcí na Moravě se konečně může. Kromě Nové Vsi

Někteří lidé ve Stebně navíc čelí dalším nepříjemnostem. Jednu dobrovolnici, která přijela pomáhat postiženým příbuzným a sousedům, mezitím někdo ve městě vykradl. Další žena se stala terčem podvodníků, kteří jí na dálku opakovaně vnucovali jménem banky úvěr na opravu poškozeného domu. „Prý jsem o to požádala, což ale nebyla pravda. Když jsem jim řekla, ať mě neobtěžují, ozvali se znovu. Dali mi pokoj, až když jsem jim pohrozila policií,“ svěřila se.

Pomáhá stát

Mobilní tým Státního fondu podpory investic v sobotu 3. července pomáhal lidem ve Stebně vyřizovat žádosti o finanční podporu na opravu obydlí z programu Živel. Úředníci na místě vyplnili 39 žádostí, z toho jedna přišla od společenství bytových jednotek. Obyvatelé většinou hlásili škody na střechách, oknech, poničených fasádách a elektroinstalaci. „Výši škod v tuto chvíli neumíme říci, protože odborné posudky budou poškození dodávat až dodatečně,“ sdělila Hana Boříková z ministerstva pro místní rozvoj. Podmínky pomoci jsou stejné jako v obcích na jižní Moravě postižených tornádem. Podle ministerstva na Lounsku ale naštěstí nemusí jít žádné obydlí k zemi.

Z programu Živel lze získat dotaci až 2 miliony korun a další až 3 miliony formou výhodného úvěru úročeného 1 % až na maximálně 30 let. Dary se do dotace nezapočítávají. „Chceme také více zvýhodnit pojištěné, budeme ale i nadále solidární s těmi, kteří se nepojistili,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.