V letošním roce byli Češi zatím nejštědřejší. Alespoň co se týče prostředků, které darovali na projekty přes největší tuzemskou platformu pro online darování Darujme.cz. Přes tu je možné sponzorovat prakticky jakýkoliv dobročinný projekt.

V minulém roce se na dobročinné účely přes platformu vybralo 128 milionů korun. Letošní čísla však předčila všechna očekávání. „Celková částka, kterou lidé poslali, na konci roku určitě překročí 200 milionů korun,“ soudí Adéla Vojáčková, manažerka rozvoje Darujme.cz.

Sbírky na obědy pro zdravotníky

Za letošním nárůstem stojí především firemní dárcovské výzvy, které do filantropie zapojují přímo své zaměstnance, většina z nich míří na snížení dopadů pandemie.

Úspěch slavila například na míru ušitá online zaměstnanecká sbírka technologické společnosti Avast. Zaměstnanci v ní přispívali na konkrétní projekty, které si sami odhlasovali. Každý jejich dar následně firma zpětinásobila. Zapojili se do ní stovky zaměstnanců a konečná částka na boj s následky covid-19 činila přes 17 milionů korun.

Mezi aktuálně probíhající projekty na území Prahy patří například sbírka na obědy pro zdravotníky z plicního oddělení Fakultní nemocnice v Motole. Ty vaří michelinská restaurace Field pod vedením šéfkuchaře Radka Kašpárka. Denně připraví 160 porcí, tento počet však plánuje navýšit. Zatím se na ně podařilo vybrat přes 380 tisíc korun.

Zapojila se i filharmonie

Stále také běží sbírky Ježíškova vnoučata, Sbírka pro Ninu – zavražděnou ženu snící o domově důchodců v dánském stylu –, ale také kampaně jednotlivých organizací Nocleženka Armády spásy, Místní místním, pomáhající lidem bez domova.

„Poslední měsíce nepřibývalo darů jen na projekty řešící dopady epidemie, vzrostl počet darů na všechny projekty,“ upozorňuje Zdeněk Mihalco, ředitel Nadace Via. „Darování ostatně přináší prokazatelný pocit osobního štěstí,“ dodává.

V první koronavirové vlně slavila v Praze úspěch sbírka Nadace Via a České filharmonie s názvem Pomozte nemocnicím s Českou filharmonií. V ní se podařilo vybrat 7,5 milionu korun, které byly rozděleny pěti nemocnicím v Praze a Brně.

Hudebníci na konci března odehráli benefiční koncert, na kterém zazněla například Vltava Bedřicha Smetany v netradiční úpravě pro sólovou harfu. Hudebníci totiž v rámci dodržování vládních opatření nehráli všichni společně.