Brigádníci v reflexních vestách, kteří jezdí ve špičce a v trolejbusech vyzývají lidi, aby si postoupili dál, vyvolali bouřlivou odezvu. „Jako by nestačilo, že v dopravní špičce jsou všichni naštvaní, ještě na ně bude pokřikovat borec s křiklavou vestičkou,“ komentoval to jeden ze čtenářů Deníku.

A nebyl to ojedinělý názor, čtenářům se nový nápad dopravního podniku vůbec nelíbí. Stevardy či dopravní asistenty považují za zbytečnost, která jen štve lidi v přeplněných vozech.

„Hrozné, kuriózní, nekulturní“

A vedle čtenářů se ozvali i politici. „Já jsem tím trolejbusem jel a byla to katastrofa,“ říká opoziční zastupitel Jaroslav Komínek. Vadí mu, jak se brigádníci k cestujícím chovají i jak je doslova „nahánějí“. „Je to nekulturní,“ má jasno Komínek.

Jako předseda nové městské dopravní komise navrhne, aby se situace v MHD co nejdříve řešila, je domluven na jednání s vedením dopravního podniku.

Novinka vadí i opoziční zastupitelce ze Strany zelených Evě Blažkové. „Je to opravdu kuriózní řešení každodenně narvaných trolejbusů,“ říká Blažková.

Dopravce ale problém se „stevardy“ tak vážně nevidí. Podle Martina Lédla, šéfa divize MHD, dopravní podnik nezaznamenal žádnou vlnu stížností. „Když jsem jezdil s asistenty, tak jsem vyloženě negativní reakce, kromě jedné, nezažil. Mnoho lidí to bralo pozitivně, že se něco mění,“ popisuje Lédl.

Negativní názory lidí zná, přímo na dopravním podniku si ale cestující nestěžovali.

„Týden, dva, pak se uvidí“

Jaká bude budoucnost brigádníků? Týden až dva budou jezdit dál, pak se uvidí. „Zatím pokračuje testování, pak si to vyhodnotíme. Jsem toho názoru, že asistenti jsou přínosem,“ říká Lédl z dopravního podniku.

V trolejbusech se tak cestující budou dál potkávat s mladíky v reflexních vestách v ranních a odpoledních špičkách. Za týden či dva jezdit přestanou a jejich práce se zhodnotí. Pak se uvidí, jestli se do MHD vrátí nebo ne.

Dopravní podnik nemá na růžích ustláno. Lidem vadí, že jezdí méně trolejbusů, zdražilo jízdné, mnohým vadí i komplikovanější odbavovací systém.

Co také zaznělo na adresu stevardů

„V letošním roce se občané dočkali zdražení jízdného v MHD, osekání linek MHD a nyní DPCHJ ještě přichází s bonusem, tzv. stewardy, kteří mají cestující naučit efektivnímu hromadění se ve vozech MHD.“ Eva Blažková, SZ

„1. Je to mrhání penězi, zvlášť v době, kdy DPCHJ razí trend zdražování na suverénně nejvyšší úroveň v ČR. 2. „Stevardi“ v trolejbuse také zabírají potenciální místo pro cestující 3. Přijde mi to jako neskutečná „buzerace“ hraničící s totalitními praktikami.“ Čtenář Pavel N. (diskusní forum)

„Ono by bylo možná účinnější místo chlapců přidat spoje navíc." Verca

ČTĚTE TAKÉ: Stevardi v MHD: Postupte si dál! Vzadu je místo!