Anna Geryková se narodila v Mořkově 8. března 1923 jako jedno ze čtyř dětí. Dětství neměla jednoduché. Po smrti maminky musely děti pomáhat v domácnosti i hospodářství. Po ukončení obecní školy ve dvanácti letech nastoupila do služby, později pracovala v novojičínském Tonaku, následně v Tatře v Kopřivnici.

„Dokázala si našetřit na dům a s pomocí blízkých jej dokonce i postavit. Protože neměla vlastní děti, s láskou podporovala své neteře a synovce,“ připomněl Jiří Navrátil, jenž je v Mořkově ve funkci místostarosty obce.

Z oslavy 100. narozenin Emílie Jursíkové v restauraci Na Závisti ve Veltrusech
OBRAZEM: Sté narozeniny oslavila tancem. Ženě z Veltrus přišly popřát vrstevnice

Když bylo Anně Gerykové bezmála osmdesát let, rozhodla se prodat svůj dům a přestěhovat se do Domova Duha v Novém Jičíně, ve kterém pobývá od 15. srpna 2001. V domově ji pravidelně navštěvuje její synovec Jan Geryk. Přestože paní Anna pochází ze čtyř dětí, má dnes z blízké rodiny už jen jeho.

„Paní Aničce přeji spoustu radosti a co nejpevnější zdraví. Její životní příběh je důkazem její síly a odhodlání. Jako malé dívce jí umřela maminka, a tak pomáhala v domácnosti i v hospodářství. Jak sama říká, až bydlení v Domově Duha jí přineslo klid a pohodu, což mě velmi těší. Domov je krajská příspěvková organizace, je skvělé, že si zdejší život klienti pochvalují,“ dodal.

Trápí ji hlavně potíže s nohama 

Paní Anna Geryková byla celý život velmi společenská, milovala zájezdy, na které jezdila s kolegy z práce nebo se spoluobčany z Mořkova, těšila ji práce kolem domu, ráda pracovala na zahradě. V současné době jí trápí především potíže s nohama. Proto tráví po většinu dne v polohovacím křesle.

V útulcích by je čekala smrt. Spolek zachraňuje ze Slovenska nechtěné psy 
V útulcích by je čekala smrt. Spolek zachraňuje ze Slovenska nechtěné psy

Podle personálu Domova Duha si ráda povídá, je stále plná energie a zájmu o okolní dění, ráda se zúčastňuje společných aktivit v domově, zejména kavárniček, společného tvoření a menších výletů. Říká, že možná jí osud nadělil tolik let jako náhradu za ztracené dětství. Sté narozeniny oslavila se zaměstnanci Domova Duha i ostatními uživateli.