"Dlaždice s údaji zesnulých se pokládají do dlažby před bydlištěm obětí," řekl Bányai. Doplnil, že Stolpersteine může být vybudován pro kteroukoliv oběť národního socialismu. Mezi ně patří především Židé, Romové, političtí nepřátelé nebo homosexuálové, tedy příslušníci perzekuovaných skupin, doplnil Bányai.

V Klimentské ulici v Praze 1 dnes byly položeny dva kameny, které mají připomínat manžele Beckovy. Učitelka hudby Margit Becková a její manžel Jiří učili děti ze sociálně slabých rodin hudbu. Působili jako dobrovolníci v Milíčově domě, tedy v zařízení pro mimoškolní výchovu a útulku pro chudé. Podle informací na webu ministerstva školství manželé chudé rodiny podporovali i finančně. Beckovi byli odvezeni 26. 10. 1941 transportem do Lodžského ghetta. Zavražděni byli v Chelmnu.

První fotografii, která Trevora Sage proslavila, pořídila Jitka Hejtmanová
Angličan čistí v Praze dlažební kostky, které připomínají oběti teroru nacistů

Připomínky se dočkali mimo jiné úředník Otto Kolben s manželkou Zdeňkou a synem Ludvíkem, kteří byli deportováni v roce 1942. Jejich Stolpersteiny jsou umístěné před jejich bydlištěm v ulici Jana Masaryka.

V Praze 2 pomáhala při vkládání kamenů i starostka Jana Černochová. "Ty, které jsme vkládali dnes do chodníku v Blanické ulici, připomínají tři ženy, které zde žily. Ženy, které byly deportovány do koncentračních táborů, ze kterých se už nikdy nevrátily - nesou jména Růženy Jelínkové, Emilie Jelínkové a Jiřiny Zorinové (roz. Jelínkové)," informovala na sociálních sítích.

Kamenů je omezený počet

"Jsem moc vděčná organizátorům těchto akcí, kteří pomáhají tomu, aby ostatní nezapomínali. Pan František Bányai i Trevor Sage tímto projektem opravdu žijí a zaslouží si za svoje aktivity náš obrovský dík," doplnila.

Které osoby budou malé pomníky v podobě betonové dlaždice s mosaznou destičkou s textem připomínat je stanoveno na základě poptávky. S žádostí o zbudování a položení kamenů zmizelých se spolku ozývají rodinní příslušníci zesnulých i historici.

"Hlásí se zájemci, rodiny, instituce, tedy někdo, kdo si chce odvlečené a zavražděné připomenout. V současnosti máme zájemce už na rok 2023," řekl předseda spolku. Doplnil, že každý rok může být v Praze položeno nejvíce okolo 50 kamenů. Jejich počet je omezený, protože je dodává výhradně německý umělec a autor celého projektu Gunter Demnig.

KAMENY ZMIZELÝCH. Projekt Stolpersteine, který po celé Evropě připomíná zmizelé židovské sousedy, dorazil i do České republiky.
Pomníčky v chodnících připomenou zmizelé sousedy, oběti nacistů

První kámen položil Demnig 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. V chodnících ve městech v České republice jsou od roku 2008. Stolpersteine byly v Čechách poprvé umístěny v říjnu 2008, kdy bylo na pražském Josefově umístěno prvních 10 kamenů. Po uložení letošních kamenů bude v Praze cca 400 Stolpersteine. Pokládají se dodnes po celé Evropě, kde jich je v tuto chvíli položeno už více než 75000.

"Díky všem, kteří na projekt přispívají, nebo chodí po Praze a Stolpersteine čistí, jako to dělá Trevor Sage. Brit žijící na Dvojce, který je hrozně fajn a pravidelně čistí 400 kamenů," uzavřela Černochová.

Pietní vzpomínka před chrámem sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici při příležitosti výročí atentátu na Reinharda Heydricha a smrti československých parašutistů.
Lidé uctili památku parašutistů. Šéf Senátu: Hrdinové jsou pro národ důležití