Desetimetrové modely jsou na Kraví hoře vystaveny do čtvrtka. „Jakkoli to vypadá jednoduše, jedná se jednat o jednu z nejsložitějších akcí, do které jsme se pustili. Vždyť se o ně v jeden okamžik bude starat na dvě desítky lidí. Je tudíž nad slunce jasné, že v podobném rozsahu náš rej těles Sluneční soustavy jen tak nezopakujeme," vyjádřil se k události ředitel hvězdárny Jiří Dušek. Součástí festivalu je výstava o různých podobách Slunce, nafukovací galerie, nebo letní kino s vesmírnou tématikou.

Modely Země, měsíce, Marsu a Slunce na Kraví horu nemusely putovat z daleka. Vyrobeny byly v brněnské továrně na nafukovadla. Ta své modely dodává i do zahraničí. „Nejčastěji poptávané i vyráběné vesmírné těleso je naše planeta Země, hned za ni se řadí Měsíc, Mars a pak celá Sluneční soustava,“ řekla Petra Hájková ze společnosti Kubíček Visionair, kde se modely šijí. Například první obří slunce, tedy Heliosféru, vznikala v roce 2014 osm dní. Šest dní ji přitom šila jediná švadlena.

Potisk Marsmelounu zase představuje nejlepší mapu Marsu, kterou máme k dispozici. Základem bylo 73 tisíc záběrů s rozlišením až osm metrů a téměř 40 tisíc měření výškových profilů. Na modelu jsou patrné polární čepičky, sopky a samozřejmě krátery. Nepřehlédnutelné je zejména Údolí Marineru – neboli Valles Marineris. Jeho délka dosahuje 4000 km, široké je místy až 600 km, hluboké 6 km. Vzniklo v místech zeslabení kůry Marsu.