Pobíhající kočky, majitelé nikde. Obyvatelům Kolejní ulice v brněnském Králově Poli postupně došla s těmito zvířaty trpělivost. Tento týden se domohli pomoci od městské policie. „Lidé nám nahlásili deset koček, které se tam pravidelně pohybovaly. Od úterý do čtvrtka jsme jich nakonec odchytili jedenáct. Šlo o sedm kocourů a čtyři kočky,“ sdělila mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková.

Hasiči uspořádali v Říčanech součinnostní výcvik s kynology pražských strážníků.
Hafani v oblacích. Ze psů pražských strážníků udělali středočeští hasiči lezce

Zvířata chycená tento týden byla podle Kadrnožkové v dobré kondici. „Většinou to byly mladé kočky bez klíšťat a ušního svrabu, zato byly poměrně dost agresivní. Jedna měla břišní kýlu, kterou jí veterinářka spravila při kastraci,“ uvedla.

Zvířata končí v útulku

Toulavé kočky strážníci lákají do odchytových klecí. Polapená zvířata skončí v městském útulku, kde jsou nejdříve v karanténě. Poté je veterinář prohlédne, naočkuje a vykastruje. Pracovníci útulku kočky opatří tetováním, které pomáhá s evidencí v případě, že by je v budoucnu chytili znovu. Jakmile se zvíře zotaví z kastrace, vypustí ho zpět na místě odchytu.

Zápřednice jedovatá
Kousnutí pavouka z Pálavy? Místo může dočasně i ochrnout. Zápřednice se šíří dál

Stává se, že se kočky do rukou strážníků dostanou i opakovaně. „I ty, které už jsou vykastrované, veterinář prohlédne a pokud to potřebují, tak je přeočkuje,“ řekla Kadrnožková.

Odchyt toulavých koček v Brně
Zajišťují ho brněnští strážníci. Zvířata převáží do městského útulku, ta zde dostanou veterinární péči a po zotavení se vrací na místo odchytu

Podle dlouhodobých statistik počet toulavých koček v posledních letech mírně klesá.

Odchycených koček 2014: 149
Odchycených koček 2018: 63

2019: prozatím sedm odchytů, naposledy v Králově poli, 34 koček

Aby zabránili odchytu kočky, která majitele má, upozorňují strážníci vždy dopředu obyvatele, aby své domácí mazlíčky nevypouštěli ven, případně je vhodně označili. Toulavé kočky odchytávala městská policie v letošním roce v Brně už sedmkrát. V předchozích šesti akcích jich polapila třiadvacet.

Strážníci řeší všechna toulavá zvířata

V útulku městské policie ale nekončí jen kočky. „Pokud lidé v Brně zahlédnou jakékoliv toulavé zvíře, měli by kontaktovat strážníky. Ti jsou povinni pro něj přijet, i když je pouze jedno,“ řekla ředitelka brněnského útulku Interpespenzion Kociánka Ivana Štolková.

Ilustrační foto.
Němec na Klatovsku úmyslně přejel traktorem dvanáct selat divočáka

Podobně by podle ní měli lidé reagovat i ve chvíli, kdy se jim ztratí jejich domácí mazlíček. „Nejlepší je nejprve zavolat na městskou policii a zeptat se, jestli zvíře už neodchytli. Pokud u nich není, je dobré jim zanechat adresu a telefonní číslo,“ poradila Štolková.

Marek Blaško z útulku Tibet přidal další doporučení. „Ideální je zvíře prezentovat na internetu, obecní nástěnce či v rozhlase. Skvěle funguje také služba Psí detektiv,“ sdělil.

Strážníkům volala i Lada Antonínová, která před třemi týdny v brněnské Dohnalové ulici našla opuštěného kocoura. „Městská policie si pro kocoura nepřijela, přitom měl několik klíšťat a vypadal, že je vyhublý,“ postěžovala si Brňanka.

Zoo Praha odchovala toto mládě vzácné krasky krátkoocasé jávské za pomoci „maňáska“.
Sameček krasky odchovaný maňáskem odjel do Británie založit rodinu