Průsečík pražských pólů se podle nejpřesnějších výpočtů nachází v Praze 3. Nejvzdálenější body území metropole na Severu, Jihu, Východě a Západě, které jsou určeny hranicí mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem se protínají v souřadnicích 50°5'40,236"N, 14°28'50,281“E, kousek od dětské prolézačky na hřišti Na Balkáně. 

Západní pól Prahy leží cca 500 m jihovýchodně od areálu Amazon v obci Dobrovíz.
Dál se v Praze nedostanete. Díky nové atrakci můžete objevit póly metropole

Právě zde byl v pátek jako pokračování akce z listopadu minulého roku, kdy byly stanoveny čtyři pražské póly, určen přesný střed hlavního města. Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček, Ondřej Boháč, ředitel IPRu a reportér Janek Rubeš slavnostně vyznačili patník, který místo označuje. 

— Jiří Ptáček (@ptacekjirka)

Střed metropole může navštívit každý

„Mně bylo vždy jasné, že Praha 3 je pupkem Prahy. A nyní to máme potvrzené a zaměřené na centimetr přesně. Odteď budou všechny značky v Praze ukazující na centrum města mířit k nám na dětské hřiště Na Balkáně. Tak tak, že jsme nemuseli posouvat prolézačku,“ s nadsázkou vysvětluje starosta Prahy 3 Jiří Ptáček. 

Ilustrační foto.
Pořádek musí být. Sdílená kola smí stát jen na určených místech

„Je řada způsobů, jak stanovit střed nějakého tělesa nepravidelného jako Praha, ale toto je průsečík spojnic pólů a jedná se o veřejně přístupné místo. I proto jsme jej zvolili," řekl ředitel IPRu Ondřej Boháč.