Noční oblohu křižoval i meteorický roj Perseidy. Celé scenérii pak dodávaly dramatický nádech vzdálené záblesky bouřek na hranici s Rakouskem. Tento unikátní pohled, kdy bylo možné na obloze sledovat tři různé úkazy současně, se stal jedním z vrcholů letošního astronomického léta.
Fotografie v galerii článku byly pořízeny v okolí Poříčan ve středních Čechách a dokumentují neopakovatelnost tohoto nebeského divadla.
Perseidy v Česku
Padající hvězdy na srpnové obloze lidé v dávné minulosti nazývali slzami svatého Vavřince – světce, který zemřel mučednickou smrtí v době panování římského císaře Valeriána. Dnes však již víme, že se jedná o Perseidy.
Ty lidé mohou pozorovat nad územím České republiky od 10. do 15. srpna. Největší aktivita nastala už odpoledne 12. srpna.
Přes den sice není možné jev spatřit, ale v noci lze pak vidět osmdesát až sto meteorů za hodinu. Lidé k pozorování padajících hvězd nepotřebují žádné speciální zařízení a je možné je pohodlně spatřit pouhým zrakem.
„Pozorování z počátku naruší Měsíc, před půlnocí ale zapadne, takže si stačí nalézt místo s výhledem nad jihovýchod a s minimem umělého světla,“ sdělil ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.
Zajímavosti k meteorickému roji Perseidy
Proč se nazývají Perseidy?
Místo, ze kterého meteory zdánlivě vylétají, se nachází v souhvězdí Persea, podle něhož se úkaz jmenuje.
Kde je souhvězdí Persea?
Nachází se severně od nebeského rovníku. Z Česka je nutné se dívat směrem nad jihovýchod.
Jak rychle Perseidy letí?
Meteory dosahují rychlosti téměř 58 kilometrů za sekundu.
Kde je nejlepší místo na pozorování v ČR?
Jizerská oblast tmavé oblohy. Jedná se o první mezinárodní park tmavé oblohy na světě. Nachází se v téměř neobydlené části pohoří a leží z poloviny na české a polské straně.