Na první pohled obyčejné skleněné obklady, kterými je obložen operační sálek nového stomatologického centra, zajistily Táboru prvenství. Ionty stříbra ve vrchních vrstvách použitého materiálu totiž hubí bakterie. Novinku s názvem AntiBakteriální sklo si jako vůbec první v Čechách pořídila společnost Stomamed.

„Rozhodli jsme se použít tento materiál, protože je to v současné době to nejlepší na trhu. O existenci antiseptického skla jsme se dozvěděli náhodou od známého lékaře. Pak už stačilo najít odkaz na webu a kontaktovat firmu,“ říká jednatel společnosti a stomatolog Matouš Kropík.

Nový obkladový materiál by měl pomoci jak operatérům, tak především pacientům. Díky antimikrobiálnímu působení ničí podle údajů výrobce 99,9 procenta bakterií, které se dostanou do styku s jeho povrchem a brání také šíření plísní. Díky této vlastnosti by se měl stát výrobkem pro aplikace s přísnými hygienickými nároky.

Stříbro jako hlavní nepřítel baktérií

„Jsme v medicíně a to, čeho se obáváme nejvíc, je infekce. Tedy onemocnění způsobené mikroorganismy. Antibakteriální sklo by mělo jejich počet radikálně snižovat, čímž se samozřejmě zkrátí proces hojení a redukují se možné komplikace,“ vysvětluje Matouš Kropík.

Hlavním nepřítelem bakterií je v tomto případě stříbro. Výrobní proces vyvinutý a patentovaný mezinárodní společností AGC Glass Europe zahrnuje rozptýlení iontů stříbra do vrchních vrstev skla, kde reagují s bakteriemi a zničí je tím, že zablokují jejich metabolismus a přeruší jejich mechanismus dělení.

„Naše technologie podstoupila četná testování na reprezentativní řadě bakterií a plísňovitých hub, které se v nemocnicích nacházejí nejčastěji a jsou hlavními původci nosokomiálních infekcí. Výsledky ukázaly prudkou redukci v počáteční koncentraci bakterií stejně tak jako přerušení růstu plísní,“ uvedla Klára Soukupová, produktová manažerka interiérových skel společnosti AGC Flat Glass Czech.

Novinka na trhu by měla najít uplatnění především na místech podléhajícím specifickým hygienickým opatřením, jako jsou nemocnice, hematologická a onkologická oddělení, izolační místnosti, oddělení popálenin, kliniky, porodní oddělení, laboratoře, lékárny, ale také ve vlhkém a tedy k tvorbě bakterií náchylném prostředí. Hodit se tak bude například do bazénů, lázní, čekáren, jídelen, ale i toalet a koupelen. Metr čtvereční včetně zaměření a instalace se pořídí od 3000 korun v závislosti na členitosti interiéru, výřezů a zvolených rozměrů obkladů.

Digitální panoramatický rentgen

Nové stomatologické centrum v Táboře začne fungovat od pondělí. Kromě antiseptického skla se může pochlubit ještě několika novinkami a nejmodernějším zařízením.

„Gró naší činnosti je stomatochirurgie. Zákroky děláme i pro ostatní kolegy v okrese. Z tohoto důvodu jsme si pořídili digitální panoramatický rentgen. Pro pacienty je nejdůležitější to, že je zatíží desetkrát nižší radiací oproti klasickému rentgenu. Snímky se dělají v digitální podobě, takže je možné je posílat mailem, nebo si je klient odnese na cédéčku,“ přiblížila zubní lékařka Zuzana Kropíková.

Kromě klasické stomatologické ordinace a operačního sálu najdou klienti v centru také dentální hygienistku, která prování odborné čištění zubů a pomáhá pacientům se správnou ústní hygienou.

Drtivá většina výkonů je plně nebo alespoň částečně hrazena pojišťovnami. Na vybudování centra získala společnost příslib dotace ve výši 8,8 milionu korun z Regionálního operačního programu Jihozápad.

Otázka pro…

Věry Melicherčíkové z odboru mikrologických laboratoří Státního zdravotního ústavu v Praze jsme se zeptali, jak by mohlo antibakteriální sklo fungovat a zda už s podobným materiálem mají zkušenosti.

V SZÚ Praha se konkrétně tento výrobek z hlediska dezinfekční účinnosti netestoval. Měli jsme v ruce několik jiných materiálů s ionty stříbra a dalších látek i ve formě nanočástic a zjišťovali jsme jejich dezinfekční účinnost. U skla si nedovedu příliš představit, jak by se částice stříbra mohly uvolňovat z materiálu, který by měl být nepropustný, tvrdý a odolný vůči vzdušné vlhkosti.

Výrobce by měl samozřejmě doložit výsledky klinických testů a testů dezinfekční účinnosti, které by jednak dokazovaly jeho funkčnost, kterou deklarují, ale také zdravotní nezávadnost, tedy zda se z tohoto materiálu neuvolňují do ovzduší interieru nějaké nebezpečné látky.

Jedná se pravděpodobně o to, že povrch materiálu neumožňuje množení bakterií. Je však známo, že se ve vzduchu vyskytuje infekční aerosol a mnoho dalších organických i anorganických látek, které mohou být pro bakterie živinami, a tím se mohou za příznivých podmínek množit.