Na to, že muž, který v noci na středu zemřel v kabině elektrické jednotky CityElefant, jež u Českého Brodu najela na nákladní vlak stojící před návěstidlem (přičemž zranění utrpěly tři desítky cestujících), v minulosti dostal firemní ocenění za to, že na stejné trati díky své pozornosti zabránil srážce vlaků, upozornil server iRozhlas.cz.

Uvedl to s odkazem na vyjádření reportéra České televize Jana Beránka na twitteru – a že to je skutečně pravda, potvrzuje mluvčí Českých drah Gabriela Novotná. Muž, který v úterý zemřel, skutečně v minulosti pomohl zabránit rozsáhlým škodám na majetku i možné újmě na zdraví cestujících.

Odkazuje na událost ze soboty 10. června 2017, kdy v Českém Brodě proti sobě na stejné koleji jely osobní vlak a montážní vůz. Díky pohotovosti jejich obsluhy se železniční vozidla podařilo zabrzdit dřív, než mohlo dojít ke střetu. Stát zůstala ve vzdálenosti 45 metrů od sebe. Jedním z tehdejších hrdinů byl i tehdy 37letý strojvůdce.

Okolnosti úterní tragédie u Českého Brodu zůstávají v šetření. Jeho výsledky lze zřejmě očekávat nejdříve v řádu týdnů. Právě k tomu, aby při pojmenovávání viníka počkali na jeho výsledky, vyzývají politiky i média lidé od dráhy. Hmotnou škodu v souvislosti s touto nehodou vyčíslila drážní inspekce na 45 milionů korun.