Průzkumu stavu stromů v Moravské Nové Vsi se ihned po tornádu ujala brněnská Mendelova univerzita. Vysokoškoláci zpracovali seznam poškozených stromů, následně je posoudil a určil potřebný zásah právě i Stromodoktor. „Zaznačených stromů bylo více než sto. Většinu z nich jsme museli nechat pokácet,“ připomněl Colledani.

Jak dodal, i tak pro přeživší bylo tornádo obrovským šokem. Odborníci ke stromům proto přistupovali s velkou opatrností. „Stromy byly zvyklé na svou rozvětvenou korunu. Při tornádu přišly v mžiku o větve. Pak se zbláznily, hnaly živiny z kořenů nahoru. I proto pahýly brzy obrazily,“ uvedl. Další zásahy se snažili minimalizovat, aby stromům nepřitížili. Někdy byly kvůli bezpečnosti nutné.

Moravská Nová Ves po ničivém tornádu.
Vyrovnání se s tragédií. Desítky příběhů tornáda na jižní Moravě vyjdou knižně

Samotné zalomení větví se stalo velkým problémem. „V místě zlomení zůstává takzvaný zádrh. Je vstupní branou pro houbové patogeny či brouky. Nutností je tak další ošetření, začištění,“ vysvětlil.

Zdůraznil, že ani stromy, které tornádo přežily, ještě nemají vyhráno. „Ukáže se v příštích letech, jak se svým stavem popasují. Je možné, že některé kvůli špatné sezoně neobrostou. Pokud mají potrhané kořenové vlášení v zemi, což není vidět, navenek mohou působit v pohodě, ale nejsou schopné přijímat živiny z okolí,“ upozornil.

Do budoucna v městyse plánují nový odborný průzkum stromů. Ten určí právě jejich vitalitu. Poté začnou i s jejich novým tvarováním. Stromy, které obnovu nezvládnou, půjdou k zemi.

Zpívající lípa z Telecího má úctyhodných sedm set let.
Klenot Žďárských vrchů: Zpívající lípa z Telecího bojuje o evropský titul

Do náhradní výsadby se dobrovolníci pustili už loni na podzim. V Moravské Nové Vsi začali na místním hřbitově. Dříve tam stávala více než stoletá lipová alej, po tornádu zbyla stromů jen hrstka.

„Na hřbitově zůstalo pouze pět lip, jako jakési memento. Nově bylo na hřbitov vysázeno devětadvacet stromů, s ohledem na charakter místa jsme však sázeli zcela dodavatelsky,“ řekl již dříve radní městyse a organizátor Rostislav Silný. V Mikulčicích už například vysázeli nových jednatřicet lip a sedm babyk do tamního stromořadí.