Vaky mají kapacitu 57 až 75 litrů vody, která pomalu vytéká přímo ke kořenům šest až devět hodin, zálivka je tedy mnohem efektivnější a zároveň úspornější. „Radní schválili nákup pěti vaků, které odzkoušíme v praxi, pokud se ukáží jako přínosné, budeme jednat o koupi většího množství,“ sdělil starosta Zdeněk Ryšavý.

Okříšky podle něj leží ve srážkovém stínu a sucho se tam tedy projevuje hůř než jinde. Schnou stromky z nové výsadby v centru a u Pilného rybníka, ale i velké stromy u kulturního domu. „Zde se zřejmě projevuje skutečnost, že stromy byly vysazené příliš blízko sebe a v době sucha většinu vody stáhnou lípy, zatímco břízy, pro které už se jí nedostává, postupně odcházejí,“ popsal starosta.

Stromy zlikvidoval kůrovec

Do městyse se také dostal kůrovec, protože kamiony sváží dřevo z vykácených lesů na tamní nádraží. Zlikvidoval smrky nedaleko kulturního domu. „Podezření na útok zkázonosného brouka máme i na zahradě mateřské školy, kde také některým smrkům začínají hnědnout konce větví. Situace nevypadá dobře,“ řekl starosta.