Brožura, kterou si budou moci lidé přečíst, má téměř sto padesát stran a skládá se hned z několika částí. Čtenáři se dozví, co všechno museli studenti absolvovat, jaká místa navštívili a s kým se setkali, aby vše pečlivě zdokumentovali.

„Hovořili jsme i s Palachovými spolužáky ze základní školy a jeho kamarády z dětství i se spolužáky ze střední školy. Celkem shodně říkali, že jich se na Jendu, Honzu nebo Jéňu zatím nikdo neptal,“ poznamenala Renata Špačková s tím, že do vyprávění zahrnuli i poznatky dosud žijících profesorů. „Snažili jsme se zachytit studentský život a vzpomínky na Jana Palacha.“

Třetí kapitola brožury nabídne pohled na setkání s Polanou Bregantovou, dcerou Olbrama Zoubka, který mu dokonce věnoval své dílo. Nechybí ani Jan Palach ve filmu Tryzna. „S režisérem Dušanem Trančíkem jsme komunikovali korespondenčně,“ říká Špačková s tím, že nemohli opomenout ani seriál Hořící keř, kde se osobně setkali se scénáristou Štěpánem Hulíkem.

„Domnívám se, že tato publikace je důstojným kamínkem do mozaiky, kterou si o Janovi skládáme. A za to patří velký dík jejím autorům z řad našich studentů pod vedením Renaty Špačkové,“ uvedla k projektu ředitelka mělnického gymnázia Ilona Němcová.

Nejen o Palachovi, ale i o autorech brožury

Závěr brožury potom patří samotným autorům, kterými jsou čtyři studenti gymnázia Vít Novotný, Vojtěch Deliš, Jan Sklenář a Daniel Kulíšek. Odpoví na otázky, co jim projekt dal a jak se sami dívají na Jana Palacha.

„Cílem bylo, abychom Jana Palacha přiblížili jako studenta našeho gymnázia. Myslím, že řada Janových vlastností se projevovala právě už na střední škole. Publikace má význam především pro nás, ale odvažuji se tvrdit, že například i pro Jiřího Palacha a spolužáky. Ti přímí ze 3. B se sešli díky naší výzvě podruhé od maturity. Poprvé to bylo v roce 1986,“ dodává profesorka Špačková.

- Publikace se jmenuje Spolužák Jenda
- Má 147 stran
- Čtyři studenti spolu s profesorkou na ní pracovali dva roky
- Díky projektu se podruhé od maturity sešli Palachovi spolužáci
- Gymnázium nese název po svém bývalém studentovi od roku 1990