Realitní investor Karlín Group a provozovatel kolejí z mezinárodní sítě International Campus se tak museli přeorientovat hlavně na domácí klientelu. „Spolupracujeme s velkými pražskými školami, mimo jiné s Univerzitou Karlovou, ČVUT, Anglo-americkou univerzitou, Metropolitní univerzitou, CEVRO, našimi partnery jsou i studentské agentury a jazykové školy,” říká Diana Streletskiy, obchodní manažerka International Campus.

Z celkem 675 lůžek v 539 pokojích nové studentské rezidence, pojmenované The Fizz Prague, jich je aktuálně rezervována více než třetina. Citelný je hlavně výpadek studentů z Ruska, odkud se mladí lidé nyní nemohou stěhovat do Prahy.

Pronájem dvoulůžkového pokoje s koupelnou a kuchyňským koutkem vyjde měsíčně na 16 tisíc korun, jednolůžkový apartmán je v nabídce od 13 tisíc korun. Investor láká budoucí nájemce také na možnost využití společných prostor, jako jsou studovny, party místnost, terasa s barem, dva malé kinosály, multifunkční sál a kuchyně s vybavením pro společné vaření. Studentům budou sloužit také garáže pro 71 vozů. Vybudování kolejí vyšlo na víc než půl miliardy korun.

Každý pátý student ze zahraničí

Ve studentském bydlení větřili investoři v posledních letech velkou příležitost. Loni v Praze studovalo přes 110 tisíc vysokoškoláků, přičemž univerzitní koleje disponovaly jen zhruba 26 tisíc lůžky. Pětinu studentů v loňském akademickém roce tvořili cizinci.

Nemalá část z nich si pronajímala byty přes internetové platformy krátko a střednědobého ubytování, což zvyšovalo celkovou hladinu pražského nájemného, a mělo tak dopad i na studenty z tuzemska. Alternativou se proto do budoucna měla stát právě výstavba soukromých studentských kampusů.

Na odliv části zahraniční klientely zareagovala například realitní firma Zeitraum, která v Praze provozuje čtyři studentské domy, uzavřením smlouvy s pražskou Anglo-americkou vysokou školou.

„S novým semestrem tak jako obvykle očekáváme příjezd studentů ze zahraničí. Jejich množství může oproti minulým rokům lehce vzrůst o vysokoškoláky, kteří měli původně v plánu studovat v zemích mimo Evropskou unii, ale nebudou mít tu příležitost,“ doufá manažer Zeitraum Lukáš Drásta.