Vrcholí odpolední žár. Ve Vrátkově je ticho. Na rozpálených ulicích prakticky není vidět živáčka. Jen jeden mladý muž se snaží shrabat na stráni trochu sena. Přesněji řečeno spíše jednotlivých spražených stébel. „Tohle je za celé odpoledne,“ ukazuje hromádku velikosti krabice od banánů. Kolem projíždí osobní auto s pečlivě zavřenými okénky a patrně naplno puštěnou klimatizací. Za jeho koly se zvedá prach a spálené listí. Vzduchem zavane odér roztékajícího se asfaltu.

„Naštěstí máme vlastní studnu. Zatím v ní voda ještě je. Ale je to jako všude. Neprší. Dnes voda ve studni ještě je, ale zítra už být nemusí,“ říká další z obyvatel Jiří Rišlink. „Takovéto sucho nepamatuji. Nebyla žádná zima a v podstatě ani jaro, hned přišlo léto. Neprší už víc než dva měsíce. Snažíme se vodou neplýtvat. Nic nepěstuji, nic nezalévám. Ani trávu. Té už by to ani nepomohlo. Všechno je suché,“ dodává.

Jedním z obyvatel, kteří nemají vlastní studnu, a jsou tudíž závislí na dodávce vody z vodovodu, je i místostarostka Monika Benešovská. „Stále dochází k výpadkům, nestačí se doplňovat vodojem. Musí se přečerpávat do jedné nádrže, do druhé nádrže a teprve pak voda teče k nám do vodojemu. A může nastat problém. A taky že nastal. Vodojem byl prostě prázdný,“ popsala.

Podle místostarostky vedení obce mělo dvě možnosti. Ve chvíli, kde se voda musela v cisternách navážet do nádrže, aby ji načerpal vodojem, bylo možné buď dát cisterny na ulici, aby si lidé chodili s kbelíky, nebo vodu přečerpat do vodojemu, ale pustit ji jen dvakrát za den. „Zvolili jsme druhou možnost, aby lidé měli alespoň vodu z kohoutku. Přes den jsme ještě pro jistotu přistavili cisternu,“ popsala Monika Benešovská. Lidem tak tekla voda ráno od 6 do 8 hodin, kdy většinou vstávají, a pak dvě hodiny večer. Na čtyři dny se poté podařilo dodávku vody obnovit v běžném režimu. Dnes je ale situace opět kritická. Znovu lidem teče voda z kohoutku jen dvě hodiny ráno a dvě hodiny večer.

„Děláme si zásobu vody na splachování. Přes den jsme v práci, tak to do sedmi nějak překlepeme. Na vaření se koupí balená voda,“ popsala Monika Benešovská. Na obecní úřad si nosí vodu ze zásob z domova.

Vrátkov nyní testuje nový vlastní zdroj, který by snad měl být dostatečný, čeká se na poslední rozbory. Jedná se o hlubinný vrt, takže existuje riziko, že by ve vodě mohl být radon. Vrt na kopci má kolem 70 metrů. Obec na jeho pořízení získala asi 55 procent dotace.

Situaci, kdy člověk otočí kohoutkem a místo osvěžujícího proudu vody se ozve jen suché zašustění, poznali i v Přišimasech. „Zrovna se bavíme o tom, jak vybírám vodu z vany,“ popisují dvě ženy nedaleko místního kostela. „Snažíme se zalévat vodou z dětského bazénku,“ dodávají. Podle jejích slov začaly problémy s vodou už dříve, opakují se, ale letošek je nejhorší. „Od dubna pršelo snad třikrát a ještě slabě. Je tu špatné podloží a nemáme dálkový vodovod,“ říká žena s tím, že její rodina nemá studnu, takže je závislá na vodovodu. „Vrt prostě nestačí. Pro dvě vesnice je jeden. Sucho je neštěstí. Čekali jsme, až bude kanalizace, že si v klidu vypereme, když budeme potřebovat, a teď je kam vypouštět, ale zase není co. Všechno je spálené, vždyť to vidíte. Usychají i vzrostlé stromy. Doma likvidujeme kytky,“ dodává a s povděkem kvituje, že starostka obce se snaží situaci řešit.

Často se hovořilo o tom, že pár sousedů si napouštělo bazény a ostatní kvůli tomu byli bez vody. „Pevný bazén si napustíte jednou. Byla jsem na facebooku a musela jsem se zastat lidí, které tam sepsuli. Je to jako s vířivkou. V ní také máte vodu celou dobu a udržujete ji chlórem. Takže si myslím, že napouštěním bazénů to úplně nebude,“ popsala obyvatelka Přišimas.

Jak starostka Šárka Rumanová uvedla, k velkému suchu se přidaly ještě technické problémy. V Hradešíně byla odstávka elektřiny, takže se nenapouštěla voda, a další komplikací bylo čerpadlo. „Museli jsme ho reklamovat. I když bylo jen rok staré, bylo třeba ho vyměnit. Výměna pomohla, přítok vody se zvýšil,“ upřesnila starostka. Stále však prosí obyvatele své obce, aby byli ohleduplní k ostatním a vodou zbytečně neplýtvali.