Lavina se v přímé souvislosti s pohybem mladého lyžaře uvolnila kolem 13:00. Podle záchranářů nebyla příliš veliká, ale částečně ho zasypala a sebrala mu lyže. Muž si pak sám stačil přivolat pomoc. „Na místě bylo kolem metru sněhu, v návějích ještě více. Terén jako takový je velmi nepřístupný a nebezpečný. Muž byl v dobrém zdravotním stavu, ale bez lyží nebyl schopen se z prostoru dostat,“ uvedl jeden ze zasahujících záchranářů.

Událost se stala v přísně chráněné přírodní rezervaci v CHKO Šumava v takzvané NO GO zóně.

Jižní Čechy zaznamenaly rekordní množství sněhu: 

Spálenec
Rekordní zima na jihu Čech: Výška sněhu i mráz přepisují historické tabulky

Přestože je Šumava obecně vnímána jako nelavinové pohoří, při běžné zimě se každoročně uvolní několik lavin. I proto má Horská služba Šumava v lavinových katastrech Černého, Čertova a Plešného jezera dva preventisty, kteří pravidelně situaci na místě monitorují.

„Pro kvalitní zásah horské služby v těchto no-go zónách je rozhodující terén perfektně znát. Je velmi složitě přístupný a profil je velmi členitý. Bez jeho znalosti je tam pohyb nejen pro turisty, ale i pro záchranáře nebezpečný,“uvedl náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura. Horští záchranáři proto v těchto oblastech pravidelně trénují zásahy a dělají lavinové měření. Upozorňují, že by turisté do těchto míst neměli chodit.

Jak vypadá zasněžená Praha z vesmíru? Podívejte se: 

Satelitní snímky Prahy z družice Sentinel
Unikátní snímky. Podívejte se, jak vypadá zasněžená Praha z oběžné dráhy

Téměř na celém území Šumavy vyhlásila horská služba v pátek 8. prosince nízký stupeň lavinového nebezpečí. Upozorňuje na možné sesuvy sněhu v lokalitách s výrazným sklonem svahu a s větším množstvím sněhu.