Bývalý místostarosta a exradní se dostane na svobodu, státní zástupce Radek Mezlík nepodal proti rozhodnutí stížnost, a proto je usnesení soudu pravomocné. Z bohunické věznice by měl Švachula, který se jednání soudu zúčastní, vyjít ještě ve čtvrtek. Podle Mezlíka se musí po rozhodnutí soudu dostavit zpět do věznice.

O Švachulově vazbě rozhodovaly soudy několikrát. Městský soud v Brně a následně krajský soud opakovaně nevyhověly žádosti o jeho propuštění z obav, že by mohl uprchnout do zahraničí.

Až v říjnu předsedkyně soudního senátu Jaroslava Bartošová rozhodla o propuštění politika z vazby náhradou za alternativní prostředky ve formě dohledu probačního úředníka, sledování pohybu přes elektronický náramek nebo odevzdání cestovního pasu. Švachula se však tehdy na svobodu nedostal, rozhodnutí nebylo pravomocné. Mezlík totiž podal stížnost, které nakonec vrchní soud vyhověl.

Nyní ale propuštění navrhl sám státní zástupce Mezlík. „S alternativní vazbou pana Švachuly souhlasím. Ještě v soudní síni mu nasadili sledovací náramek, zároveň na něj bude dohlížet probační úředník,“ komentoval propuštění Mezlík. Švachula dostal zároveň nesmí vycestovat mimo Brno. Soud by měl kvůli pandemii koronaviru pokračovat až na konci listopadu.

Ilustrační foto.
Vzdor proti pravidlům: brněnská bižuterie měla otevřeno, navíc zakazovala roušky

Švachula je poslední, kdo byl v takzvané kauze Stoka ve vazbě. Případem Stoka se začal brněnský krajský soud zabývat letos v září, tedy po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed.

Jiřího Hose hledá policie

Bývalý místostarosta a bývalý radní městské části Švachula byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici. Výše úplatků podle spisu dosáhla 47 milionů korun. Hrozí mu až 16 let vězení. V případu je obžalováno 11 lidí a dvě firmy.

Jiřího Hose, který je dalším obviněným v korupční kauze Stoka, hledá policie. Rodina o něm nemá žádné zprávy od pondělního večera. „Zahájili jsme pátrání, nic dalšího zatím nemůžu sdělit," komentoval mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.