Akci na náměstí předcházelo žehnání nového vína v katedrále na Petrově. Pak se průvod s Martinem na bílém koni vydal na náměstí Svobody. U pódia na naplnění sklenky vínem přímo od římského vojáka čekala i důchodkyně Ludmila Fialová z Brna s přáteli. „Je to pro nás každoroční tradice. Měla jsem červené, požehnané v katedrále. Teď piju Moravský Muškát. Víno je moc dobré,“ řekla s úsměvem.

Ročník 2022 je na Svatomartinská vína rekordní. Zamířilo jich na trh 2,46 milionu lahví. Původní odhad byl o zhruba sto tisíc nižší. Celkem jde o 304 vín od čtyřiasedmdesáti vinařů a vinařských firem.

Bílé víno
První víno letošního ročníku je tu. Servíruje se chladnější

Nejvíce jsou zastoupena bílá vína, a to Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský. Pod značkou Svatomartinské lze vyrábět pouze vína povolených odrůd a jejich cuvée.

Letošní vína jsou podle vinařů díky slunnému srpnu kvalitní, lehčí a s nižším obsahem alkoholu. „Svatomartinská vína jsou tradičně svěží, aromatická a ovocitá, prostě taková, jaká mají být a jaké je máme rádi,“ řekl Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu, který ochrannou známku Svatomartinské vlastní a každoročně ji propůjčuje vinařům.

Svatomartinský košt v centru Brna naplnil centrum města. Lahví mladých vín je pod touto značkou rekordní počet 2,35 milionu.Svatomartinský košt v centru Brna naplnil centrum města. Lahví mladých vín je pod touto značkou rekordní počet 2,35 milionu.Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák

Letos 56 vzorků z celkového počtu 360 přihlášených vín neprošlo, tedy nesplnilo požadované senzorické parametry nastavené pro Svatomartinská vína a přísně posuzované hodnoticími komisemi. Pokud by vinaři jako Svatomartinská prodali úplně veškerý objem vína, které úspěšně prošlo hodnocením, na trh by se dostalo až neuvěřitelných 2,7 milionu lahví.

Více než dva miliony lahví letos má šroubový uzávěr namísto korku, což je další historické maximum.