„Svážíme si odpad sami, vychází nás to opravdu levněji,“ povrdil starosta Marek Semerád. „Odpad nyní dokážeme svážet za částku, která se vybere od občanů. Obec tedy nemusí na svoz doplácet, jako se to děje v řadě jiných měst a obcí, a za to, co tím pádem ušetříme, můžeme třeba opravovat silnice, chodníky v obci, viz aktuálně například v ulicích Polní nebo 9. května,“ popsal starosta.

Už celé roky si odpad sváží sama také obec Radim. Však sama provozuje i skládku, tak aby neměla vlastní svoz. „Máme dvě posádky, jednu na komunální odpad, druhou na bioodpad,“ upřesnil starosta Martin Sýkora s tím, že obec už má několikátou generaci svozového vozu.

Vývoz odpadu zajišťuje i pro obce v okolí. „Zaměstnanci provádí nejen svoz, dělají také další činnosti třeba na údržbě obce,“ dodává starosta a chválí si tento systém i z toho pohledu, že obec tak má pro lidi práci.

Jiný pohled na efektivnost vlastního svozu odpadu mají v Doubravčicích, kde vlastní technické služby provozuje obec zhruba šest let. „Uvažovali jsem i o svozu odpadu, ale upustili jsme od toho, nevyplatilo by se nám to,“ uvedl starosta Jaroslav Prkno a poukázal na problematiku, že se budou zavírat skládky nebo už předem omezovat, aby si nechaly rezervu.

Svoz odpadu tedy obci zajišťuje velká firma a podle slov starosty nemají v Doubravčicích potřebu to měnit. Se svými technickými službami je vedení obce spokojené nadmíru. „Šetříme, ba co přímo vyděláváme. Prodáváme štěrk, písek, pořídili jsme techniku, jsme schopní dělat spoustu zemních prací,“ popsal Jaroslav Prkno.

Ředitel Technických služeb města Český Brod Miroslav Kruliš obecně soudí, že svoz vlastními silami se vyplatí. Pochopitelně však ne stůj co stůj. „Pokud na to obce mají sílu, je určitě lepší svážet odpad samy, mohou si určit, jak svážet, kam vozit atd. Musí si to ale samozřejmě spočítat, je třeba kalkulovat s nákupem auta a řadou dalších položek,“ řekl.

Pokud jde o malé obce cca do tisíce obyvatel, je pro ně podle jeho názoru řešením spojit se s technickými službami v blízké obci či městě. „Zrovna v pátek máme pod záštitou kraje společně s Radimí, Pečkami, Nymburkem a dalšími městy a obcemi schůzku, chceme řešit svoz odpadu společně včetně překladiště apod.,“ dodal.