Na speciální, 21 kilogramů vážící dřevěnou nosičskou krosnu, kterou si sám vyrobil, naloží tři pivní sudy nebo 250 balení vod. Ponese je od Slezského domu na vrchol Sněžky. Praxi na to má.

Doma v Beskydech letos v březnu nesl 178 kilo, o pět dní později ve Vysokých Tatrách 165 kg. Pokud by skutečně vynesl na nejvyšší českou horu dvěstěkilový náklad, dosáhl by rekordního výkonu.

Historické maximum

Slovenský horský nosič Vladimír Hižnay loni v srpnu donesl na Sněžku 165,5 kg a překonal historické maximum, za které se počítala vynáška legendárního profesionálního horského nosiče Roberta Hofera. Ten v roce 1944 vynesl od již zbořené Obří boudy naproti Slezskému domu na Sněžku 160 kg těžkou ocelovou rouru pro tamní meteorologickou stanici. Pácha loni Hižnayovi sekundoval a vynesl na Sněžku 150 kilo. Letos zkusí ještě větší zátěž.

Let z Istanbulu musel po několika vyčkávacích okruzích přistát v Brně.
Ostravské letiště má problém. Na pokřivené dráze nemohou přistávat letadla

Kvůli bezpečnosti půjde Pácha na Sněžku po dlážděné Jubilejní cestě, která je oproti řetězové cestě širší a pohodlnější. „Nevím, jestli to zvládnu, ale chci se o to pokusit. Situaci řeším i s fyzioterapeutkou. Podle ní bych s tím neměl mít problém,“ říká 51letý svéráz.

„U nás v Beskydech jsem si to zkusil v březnu se 178 kily plných barelů s vodou na trase, která má podobnou délku necelých dvou kilometrů a stejné převýšení 220 metrů. Zvládl jsem to za hodinu a dvacet minut,“ popisuje Zdeněk Pácha.

Exkurze do štol Velké a Malé Ameriky a Mexika je zajímavá, průvodce seznamuje účastníky i s minulostí oblasti.
Hezké výhledy i pověst, ze které mrazí. Lomy Velká a Malá Amerika lákají turisty

Ve Vysokých Tatrách si naložil na záda dřevěné brikety o váze 165 kilo a vystoupal s nimi od Hrebienku na Zamkovského chatu. Trénuje jednou týdně. „Nejčastěji tak, že napustím vodu do barelů a nosím je na Lysou horu. Tam vodu vyleju. Aspoň tak zalívám přírodu,“ usmívá se.

Do půlky září

Původně plánoval uskutečnit rekordní výkon při červnovém Sněžka Sherpa Cupu. "Nakonec jsme se kvůli organizaci závodu domluvili, že tento termín by nebyl nejvhodnější," vysvětluje. Vynášku chce realizovat ve druhé polovině prázdnin. „Termín si dávám nejpozději do 15. září,“ plánuje.

Zdeněk Pácha už vynesl do kopců ledacos. Na Ještěd sud piva, na Lysou horu pytle cementu, na Mt. Blanc vozíčkáře. Ve Vysokých Tatrách vyhrál slavný závod Sherpa Cup. Vyrobil si tři speciální nosičské krosny. Co se mu nepodařilo, je vynést manželku. „Děti jsem nesl, ale už jsou velké, tak je na řadě žena. Brání se,“ nechápe Pácha.

Seriál HBO Černobyl.
Realita versus fikce. Tvůrci seriálu Černobyl si některé klíčové scény vymysleli