Jako čestný host se prezentuje Itálie. Literární mistrovství této země zastoupí například Donatella Di Pietrantonio či Viola Ardone. V sekci Literatura jako hlas svobody vystoupí kromě jiných aktivista z Hongkongu nominovaný na Nobelovu cenu míru Nathan Law. Dorazí také izraelský autor Etgar Keret či autorka bestsellerových thrillerů Shari Lapena. Samostatný veletržní stánek se organizátoři Světa knihy Praha 2022 rozhodli vyhradit Ukrajině.

Na poslední chvíli zrušily svou účast běloruská laureátka Nobelovy ceny Svjatlana Alexijevičová a jedna z nejvýznamnějších zástupkyň ruských opozičních intelektuálů Ljudmila Ulická. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedli pořadatelé veletrhu. Alexijevičová se po nedávné hospitalizaci nezúčastní akce ze zdravotních důvodů. Ulická se rozhodla po odchodu z Ruska natrvalo setrvat v Německu, požádala o politický azyl a status žadatele ji neumožňuje vycestovat ze země.

Veletrh Svět knihy. Ilustrační snímek
Svátek knih a čtenářů začíná. Svět knihy uctí Itálii a Ukrajinu

Alexijevičová měla na veletrhu převzít Cenu Jiřího Theinera, kterou nyní věnuje ukrajinské delegaci. „Ukrajina je dnes v čele boje proti zlu. A musí vědět, že jsme s ní,“ vzkázala Alexijevičová návštěvníkům veletrhu.

Dramaturg festivalu Guillaume Basset uvedl, že pořadatelům je velice líto, že se běloruská držitelka Nobelovy ceny za literaturu veletrhu nezúčastní. „Její účast jsme vnímali jako velice důležitou. Bylo pro nás stěžejní, aby se stala součástí sekce Literatura jako hlas svobody, která slouží jako veřejná tribuna pro tvůrce bojující za svobodu,“ řekl.