„Nejsem umělec, ale strojař. Pro mě je fascinující Da Vinciho mysl. Neumím to pojmenovat jinak, ale měl schopnost vidět v 3D. To je poznat při vytváření každého mechanismu. Ne všechny byly funkční, přesto je každý jeho nápad naprosto mimořádný,“ uvedl autor pozoruhodné kolekce Miroslav Mužík.

Společným jmenovatelem dřevěných strojů je podle konstruktéra Da Vinciho genialita.

„Schází ale přesnější dokumentace jeho vynálezů. Máme jen jejich obrázky a pracovat podle nich je pořádná fuška. Chybí totiž jakékoli rozměry,“ popisoval.

Před stavbou každé konstrukce si musel autor sám spočítat rozměry veškerých dílů. Jak uvedl, potřeboval k tomu vždy několik dní.

Výuka na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci v době covidové. Ilustrační foto
Univerzita Palackého zve zájemce o studium na online den otevřených dveří

„Když se dívám na Leonardovy plány, říkám si, že není možné, aby tohle člověk stihl za jeden život,“ uvedl.

Výroba kolekce mechanismů trvala Miroslavu Mužíkovi šest let. Expozice obsahuje přes 50 dřevěných maket rozmístěných na několika místech obchodní galerie. K vidění je například předchůdce vrtulníku, automobilu a tanku. Milovníky mechaniky jistě zaujmou nejrůznější kladkostroje či mechanismus na čištění vodních kanálů.

K zajímavostem patří Da Vinciho jízdní kolo, slavná maketa Leonardova lva, stroj na výrobu pilníků, mechanický bubínek nebo předchůdce krokoměru, který měl v Leonardově pojetí podobu trakaře a jemuž říkal cestoměr.

Za kolekci, která nemá podle odborníků ve světě obdoby, si skromný modelář z Blanska vysloužil ocenění od Asociace strojních inženýrů ČR. Ta mu, jako jednomu z mála konstruktérů bez inženýrského titulu, udělila čestné uznání.

Podle asociace může návštěva výstavy maket Da Vinciho legendárních strojů pomoci každému pochopit základy matematiky, fyziky, mechaniky, a navíc motivovat ke studiu strojírenství.

Odběrové místo na testy na covid. Ilustrační foto
Testy na covid bez front. Jak dlouho se teď čeká v Olomouckém kraji?

I proto Galerie Šantovka nabídne prohlídku výstavy školám z Olomouce a okolí.

„Jsme rádi, že můžeme jako první obchodní centrum v ČR nabídnout našim návštěvníkům tuto unikátní výstavu. Autor dal kolekci dohromady bez jediného hřebíku, a dokonce při práci na exponátech odhalil i několik drobných chyb, které slavný vizionář Da Vinci udělal před více než 500 lety v propočtech,“ doplnil mluvčí galerie Petr Hlávka.

Výstavu mohou zájemci navštívit do 6. února každý den, vždy od 9:00 do 21:00 hodin. Expozice je volně přístupná zdarma.