Zástupci Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové podpořili havlíčkobrodskou Charitu už podruhé v řadě. „V tomto případě se rozhodli věnovat částku 27 tisíc korun projektu s názvem Svobodný do poslední chvíle,“ přiblížila mluvčí Oblastní charity Havlíčkův Brod Monika Brothánková.

Pět nových vozíků s vhodnými parametry rozšířilo možnosti Domácí hospicové péče. „Vozíky mají lýtkový pás a ruční brzdy pro doprovod, umožňují tak lehčí manipulaci pečujícího s nemocným. Zároveň jsou lehké a skladné do osobního automobilu,“ popsala vrchní sestra terénní služby Domácí hospicová péče Ivana Pospíchalová.

Nové invalidní vozíky tak klientům Domácí hospicové péče dávají možnost svobodného pohybu. „Naši klienti bojují s vážnou nemocí, je pro ně proto velmi důležité, že nemusí být na svých blízkých závislí 24 hodin denně, ale vozík jim umožňuje alespoň dílčí soběstačnost, což má pozitivní vliv na vnímání jejich nemoci a celkově zdravotních obtíží,“ vysvětlila Pospíchalová

Počet klientů Domácí hospicové péče neustále roste. Pracovníci havlíčkobrodské Charity se tak potýkali s nedostatkem invalidních vozíků, které by pomohly několika pacientům současně. Často museli řešit i nevyhovující parametry vozíků. Díky finanční podpoře Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové se tento problém výrazně sníží.

„Bez vozíku by byli nemocní často odkázáni pouze na lůžko. Pokud ho však mají k dispozici, mohou se snadněji pohybovat doma, vyjet na procházku nebo za lékařem,“ vyzdvihla Pospíchalová.