V místě, kde se dříve nacházela, dělníci vybourali vstupy do prodejen. „Nepřijde mi důstojné umístit ji do rohu mezi obchodní jednotky,“ konstatoval jednatel DS Jiří Vejnar s tím, že místo nebylo vhodné ani dříve, protože deska zanikala ve velkém množství reklam. Navíc byl roh zanesen ptačím trusem, jelikož na atikách posedávali holubi.

Ještě před rekonstrukcí přišel vlastník DS s návrhem připomenout bývalou synagogu, která v místě stávala. Po válce zchátrala a město ji koncem 50. let nechalo strhnout. Na památníku se však DS chtěl podílet jen v případě, že by ho budoval na vlastním pozemku.

Ten jim společnost Matana, kterou založila Židovská obec v Praze (ŽOP), odmítla prodat.

„Pozemek si chceme nechat jako symbolický pozůstatek po synagoze,“ vysvětlil předseda ŽOP František Bányai.

Že se deska nevrátila na původní místo, mnohé pobouřilo. „Nejsem nadšen ze vzniklé situace s vlastníkem Domu služeb, který nechce umístit pamětní desku, dokud jim společnost Matana, správce a vlastník židovských památek, neprodá pozemky pod bývalou synagogou,“ uvedl pardubický zastupitel Matěj Slanař.

Jednání skutečně na nějaký čas utichla, nyní spolu ale obě strany opět komunikují. „Začíná to vypadat slibně, domluvili jsme se na uzavření smlouvy o spolupráci a nájmu pozemku za účelem vybudování památníku,“ oznámil Vejnar.

Synagogu by měl připomínat její půdorys zvýrazněný nerezovým obrysem, nacházel by se na chodníku přímo v místě, kde dříve stála.

Půdorys synagogy by mohly připomenout nerezové lišty v chodníku.

Je to historie města

Ideálním scénářem by podle židovské obce byla situace, kdy by památník na jejím pozemku postavilo město.

„To, jak lidé mizeli, bylo součástí historie tohoto města, proto by měl památník být připomínkou jeho minulosti,“ řekl Bányai. Nevadila by mu ani podoba památníku navržená Vejnarem. „Byli bychom rádi, kdyby deska byla součástí,“ dodal Bányai.

O připomínku synagogy projevili zájem i někteří zastupitelé. „Musí být snahou města, aby vybudovalo důstojný památník obětem holocaustu s odkazem na přítomnost pardubických židů a synagogu,“ řekl Slanař.

Zájem o vybudování památníku je také ze strany vedení města. „Město bude v tomto směru určitě nápomocno, do konce roku se uskuteční další jednání,“ potvrdila náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Diskuze nad podobou

Návrh památníku ale není konečný. „Poprosili jsme pana architekta a zároveň zastupitele Aleše Kloseho, aby připravil další návrhy, ať se může vybrat mezi více variantami,“ řekl Vejnar, podle něhož by se nad podobou místa měla vést diskuze. Dům služeb má dále zájem se na realizaci podílet.