Stát dosud nezajistil elektronické monitorování odsouzených pomocí náramků a než se tak stane, bude jejich kontrola na Ústecku ležet na bedrech několika pracovníků Probační a mediační služby (PMS).

Nedůvěra

Omezené možnosti kontroly jsou i důvodem, proč je postoj soudců k ukládání nového trestu převážně vlažný. „Ukládat jej hodlám spíše velmi střídmě až výjimečně, zejména v počátku,“ vyjádřil se Deníku Josef Havlík, soudce Okresního soudu v Ústí nad Labem.

Zdůvodnil to následovně: „Namátkové kontroly nemohou být tak účinné, jako elektronický systém sledování vzhledem k nedostatečné personální a technické zajištěnosti PMS.“ I této okolnosti tedy hodlá přizpůsobit četnost ukládání tohoto trestu. Další z Deníkem oslovených soudců, který si však nepřál být jmenován, se staví k novému trestu méně rezervovaně. „Rozhodně budu ukládat tento druh trestu.“

Sám ho považuje za další alternativu trestu odnětí svobody a trestu obecně prospěšných prací. Ale i on upozorňuje na praktickou nepřipravenost státu na kontrolování výkonu tohoto trestu.

To není trest

Zeptali jsme se občanů Ústí, co si o novém druhu trestu myslí. „Domácí vězení vůbec nepovažuji za trest. Akorát se bude zřizovat kontrolní aparát za velké výdaje. Preferovala bych veřejně prospěšné práce,“ myslí si Drahomíra Vondřičková ze Sebuzína. Naopak Jan Vácha z Dobětic ho hodnotí veskrze kladně. „V případech, které nejsou závažné, je to dobrá alternativa. Na západě to funguje běžně a také je to ekonomicky výhodné pro stát,“ říká Vácha.

Domácí vězení.


A co si od tohoto nového trestu stát vůbec slibuje? Jednak umožnit postih pachatele, aniž by musel být vytrhován ze své rodiny a pracovních návyků, jednak přinést úsporu nákladů na výkon trestu. O této úspoře však Josef Havlík pochybuje. „I v případě elektronického monitorování výkonu trestu DV tzv. elektronickým náramkem budou náklady na pořízení a provoz takového systému značné,“ říká.

Kdo na to má?

Podle Havlíka je představa o ulehčení přeplněným věznicím právě touto alternativou nereálná. Argumentuje to na příkladu Slovenska. „Ani na Slovensku, které má s trestem domácího vězení již praktické zkušenosti, není tento druh trestu nijak nadužíván. Spíše naopak,“ vysvětluje Havlík. Podle něho byl na Slovensku uložen řádově pouze v desítkách případů.

Přečtěte si: Vrahy čekají vyšší tresty, ale někteří si polepší

Ne každý souzený však na tento druh trestu „dosáhne“. O tom, pro koho je tato alternativa vhodná, budou spolu ještě před vynesením rozsudku jednat soudci a PMS. Soudce Havlík trest DV nedoporučuje u osob trestně nezachovalých, zejména vykonávajících již v minulosti řadu nepodmíněných trestů odnětí svobody.

Oba oslovení soudci se shodují na tom, že tento trest může být vhodný v případě osob, které mají uspořádány své osobní, rodinné a pracovní poměry. Soudce Havlík jej vidí za možný u osob, jejichž protiprávní jednání bylo excesem a u nichž je vhodné zachovat jejich příjmy z pracovního poměru a také jej vidí za možný u některých pachatelů trestných činů v dopravě, často nedbalostních.

Na podrobnosti týkající se zavedení trestu domácího vězení do praxe se Deník zeptal Aleny Hrbkové, vedoucí střediska Probační a mediační služby (PMS) Ústí nad Labem. Právě pracovníci tohoto střediska organizují a zajišťují výkon trestu domácího vězení na území našeho okresu.

Bude vůbec možné vězně dostatečně kontrolovat?
Pracovníci PMS jsou nyní v obtížné situaci, poněvadž budou zajišťovat kontrolu trestu domácího vězení bez podpory elektronického kontrolního systému, jež nelze k datu jeho „spuštění“ uvést do provozu z důvodu nedostatku finančních prostředků.

Jak často se chystáte vězně kontrolovat? A i v noci?
Intenzita kontrol bude závislá na povaze každého případu a samozřejmě na počtu klientů odsouzených k trestu domácího vězení, které bude mít středisko na starosti. Kontroly budou samozřejmě probíhat i v nočních a brzkých ranních hodinách.

Kolik vašich pracovníků bude mít na starosti kontrolu domácích vězňů?
Na každém středisku je stanoven jeden probační úředník, specialista na agendu trestu domácího vězení. Jeho úkolem bude vedle individuální práce s klienty zajistit i logistiku kontrol. Do namátkových kontrol pak budou zapojeni všichni pracovníci střediska.

Přibude vašemu středisku nějaká posila a prostředky (automobil)?
V souvislosti se zavedením trestu domácího vězení došlo k plošnému personálnímu posílení PMS. Na středisko Ústí nad Labem bude po Novém roce přijat jeden pracovník na pozici probačního úředníka. Jako krajské středisko máme automobil k dispozici již nyní.

Pro koho si myslíte, že je tento druh trestu vhodný?
Dle mého názoru by se trest mohl osvědčit například u osob, které se dopouštějí trestné činnosti převážně večer cestou z restauračních zařízení. Využití trestu bude samozřejmě daleko širší.

V jakých případech naopak jeho uložení vhodné není?
Například u osob bez domova, či často měnících své bydliště. U osob trpících závažným onemocněním, které jsou často hospitalizovány. Dále též u pachatelů domácího násilí, kdy by mohlo dojít k eskalaci násilí v případě společného soužití s obětí v jedné domácnosti. Obecně u osob se sklony k agresivitě.

Co se stane, pokud zjistíte, že odsouzený trest nedodržuje?
Pokud zjistíme, že klient nedodržuje pravidla trestu DV, bezodkladně s ním tuto skutečnost projednáme a zároveň podáme zprávu soudu. Soud poté může u odsouzeného rozhodnout o nařízení výkonu náhradního trestu odnětí svobody.

Kateřina Drozdová