Už ve čtvrtek 23. května předalo vedení města zástupcům společnosti Lázně Luhačovice symbolický klíč „Tady pramení Jurkovič“, jako poděkování za to, že se jí podařilo odemknout krásný historický prostor a zároveň zachovat jeho původní tvář.

Pásku společně přestřihli předseda představenstva Lázní Luhačovice Eduard Bláha, čerstvě korunovaná královna krásy Krystyna Pyszková, Petra Navláčilová ze stavební firmy Navláčil, architekt Petr Všetečka a Katarína Salayová Jurkovičová, vnučka architekta Dušana Jurkoviče.

V motorestu U Kadrnožky na Tachovsku vraždil 1. června 1980 vojenský zběh
Když plakala Kadrnožka. Vojenský zběh vraždil v motorestu, důvod zůstává záhadou

„Srdcem areálu je restaurovaný objekt Vodoléčebného ústavu s expozicí, která se věnuje vodoléčebným procedurám a historii lázeňství, dílu slovenského architekta Dušana Jurkoviče a tvorbě Leoše Janáčka. Slavný hudební skladatel pobýval v Luhačovicích celkem pětadvacetkrát,“ řekla Deníku ředitelka Slunečních lázní Hana Felcmanová.

Koupal se tu i Vlasta Burian

Zachován zůstal bazén, ve kterém se koupal i Vlasta Burian. Stal se součástí odpočinkové zóny. „Obnovili jsme také původní Jurkovičovu plovárnu, i když už neslouží jako veřejná plovárna, nicméně hosté můžou areál využívat jako rekreační zónu, kam je vstup zdarma, vstupné se platí pouze do vnitřních expozičních prostor,“ dodala Felcmanová.

Unikátní dílo Dušana Jurkoviče je již od roku 1958 kulturní památkou. Provoz bazénu byl z důvodu špatného technického stavu ukončen v roce 1995. V roce 2000 byla provedena rekonstrukce a celý objekt byl využíván pouze ke kulturním akcím a prohlídkám.

Lanová dráha v Krupce funguje 70 let
Lanovka v Krupce je unikátem. Na její údržbě se podílejí i nadšenci ze Švýcarska

V březnu roku 2021 byla zahájena generální rekonstrukce objektu za více než 150 milionů korun. Přibližně 70 milionů pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu EU, zbytek financovala akciová společnost Lázně Luhačovice.