„Rekordem největší vinné láhve v České republice chtěly Templářské sklepy symbolicky oslavit výročí 765 let první písemné zmínky o templářích v Čejkovicích,“ připomněl zápis do České knihy rekordů z roku 2013 bývalý obchodní a marketingový ředitel sklepů Lukáš Lukáš.

NÁROČNÁ VÝROBA

Doplnil, že záměr vinařského družstva si zanotoval se skláři ze společnosti Kavalierglass. „Celá láhev se skládá ze čtyř dílů, tři jsou dělané foukanou technologií a čtvrtý je lisovaný. Jednotlivé díly se svařovaly na soustruhu. Po každé tepelné operaci se musely nechat vychladit kvůli vnitřnímu pnutí ve skle,“ vysvětlil sklář Karel Krajc ze sázavského závodu.

Láhev posléze proslavil na veletrzích po celém světě. Templáři ji vystavují ve foyer firmy nebo ji pronajímají. Je totiž opatřená ventilem pro co nejjednodušší nalévání do skleniček. Snadnější manipulaci umožňuje usazení láhve ve stojanu s kolečky.

Diváci v České republice se s ní setkávali na televizních obrazovkách při sledování první série seriálu Vinaři. „Postupně jsme vypátrali, že největší láhev na světě mají Číňané a ta má objem čtrnáct set litrů. Ta naše je na dvě stě litrů vína,“ připomněl Lukáš, který u templářů pracoval až do letošního roku šestnáct let.

Skleněný unikát je vysoký přes dva metry. „Obvod v nejširší části láhve je 153 centimetrů, průměr devětačtyřicet a vnitřní průměr hrdla patnáct a vnější 18,1 centimetrů,“ vyjmenoval míry republikové rekordmanky komisař Michal Jurečka z pelhřimovské agentury Dobrý den, která potvrzuje zápis do České knihy rekordů.

Mimořádné láhvi k lepší využitelnosti chyběla ještě korková zátka a etiketa. Takže vznikly další dva české rekordy. Zhruba patnácticentimetrovou korkovou zátku vyrobili specialisté ve francouzském Tosse u Bordeaux a vlastní ručně dělaná etiketa má původ v Opavě.

Na tu po nalepení přibyla ještě patnácticentimetrová templářská pečeť. „Jedna se dělala přímo ve sklárně a druhá u nás ve firmě,“ připomněl Lukáš.

REKORDY K VÝROČÍ

Ale ani tím doba rekordů v Čejkovicích neskončila. Další si totiž vinařské družstvo nachystalo ke svým osmdesátým narozeninám v roce 2016, vzniklo totiž v roce 1936. „Jeho pokračovatelem jsou od roku 1992 Templářské sklepy Čejkovice,“ uvedl mediální zástupce společnosti Luděk Tvrdý.

Firma sama hospodaří na sto hektarech vinic. Dodavateli jsou i drobní vinaři sdružení právě pod hlavičkou vinařského družstva. Na pokus o zápis do knihy rekordů byla tehdy připravená rekordní láhev naplněná bílým vínem odrůdy Chardonnay.

Z ní si mělo na čejkovickém vinařském plese připít co nejvíc lidí. „Připíjejících bylo 174. Trochu jiného rekordu dosáhli ve Valticích, kde si připíjeli štafetově a především ne z jedné lahve,“ zavzpomínal Jurečka.

Templářské sklepy navíc ještě vlastní největší dosud používaný sud na víno v České republice. Pochází z roku 1980 a je z tatranského dubu. Má objem 20 250 litrů.

Kdo je Lukáš Lukáš
Profese: manažer a vinař
Kde žije: Vracov na Hodonínsku
Čím je zajímavý: Stál u zrodu čtyř rekordů, kterých dosáhly Templářské sklepy Čejkovice, a to největší láhev na víno, korkový uzávěr, ručně vyrobená etiketa a počet přiťuknutí.
Nová výzva: Další rekord plánuje jako soukromník.