Centrum systému je na městské policii v Proseticích. „Na dění v ulicích města nyní dohlíží 44 kamer. Kromě dlouhodobých jsou i na nových místech. Třeba na Panoramě, skateparku či u nemocnice v Řetenicích,“ uvedl ředitel Městské policie Teplice Michal Chrdle.

Vyjma stadionu FK Teplice, který zůstává analogový a v budoucnu ho nahradí systém financovaný fotbalovým klubem, je vše nové.

Podle primátora Teplic Hynka Hanzy je zmodernizovaný a programovatelný systém daleko účinnější než dříve. „V Proseticích jsme k němu dovybavili nové dohledové centrum, kamery jsou zde přímo napojeny na služebnu strážníků. Kompletní revitalizace nás vyšla na zhruba osm milionů korun,“ řekl.

Nově byly přidané kamery například na křižovatkách Masarykova – Karla Čapka, Přítkovská – Jana Koziny, Duchcovská – Bratislavská, Masarykova „skleník“ – průchod do ul. A. Staška a také Trnovanská – Fr. Šrámka.

Z původních 20 kamer se v Teplicích systém během posledních let více než dvojnásobně rozšířil. Pro strážníky jsou kamery další možností, jak sledovat dění v ulicích města. Pomáhají objasňovat trestné činy. „Pomohly nám třeba při loňském přepadení klenotnictví v Krupské ulici. Díky našemu systému policisté věděli, kterým autem pachatelé odjeli,“ zmínil primátor Hanza.

Při revitalizaci celého kamerového systému se město radilo společně s policií, kam nové kamery umístit. Jsou v Trnovanech, na Nové Vsi, Šanově, v Řetenicích a dalších místech. Chybí v Zámecké zahradě, kde jsou stromy a kamery by přes ně neviděly. Sem musejí častěji docházet strážníci na pěší kontroly.

Rozdíl mezi dnes už zastaralým analogem a nově pořízeným digitálním kamerovým zařízením oceňují strážníci i během noci. Nové kamery umožní lepší „vidění“ do ulic v nočních hodinách, kdy je navíc trestná činnost pravděpodobnější než za bílého dne.

Kamery v Teplicích využívají už přes dvacet let. Lázeňské město se tehdy v rámci republiky stalo průkopníkem monitorování dění v ulicích. První kamery se objevily v centru města v roce 1994. „Využili jsme na to první dotace na prevenci, které tehdy byly uvolněny z rozpočtu státu,“ říkal při spuštění provozu tajemník města Marek Fujdiak.