„Devátého září nám společnost NWT oznámila, že přerušuje dodávky plynu z důvodu údajné nemožnosti plnění. Dodavatel to zdůvodnil rostoucími cenami plynu na trhu s komoditami. S tímto postupem zásadně nesouhlasíme a považujeme jej za protiprávní. V této chvíli však nejsme schopní toto rozhodnutí dodavatele nijak zvrátit,“ uvedl jednatel Martin Marták.

Města a obce v Česku kvůli cenám energií omezují osvícení památek a veřejných budov, ilustrační foto.
Památky v českých městech potemní. Radnice chtějí ušetřit za energie

Ujistil, že v TEPLO Břeclav dělají maximum proto, aby zajistili plyn od jiných dodavatelů. „Tak se chceme vyhnout riziku úplného odpojení, které by znamenalo přerušení dodávek tepla a teplé vody pro naše odběratele. Bohužel jsme se však kvůli postupu NWT ocitli v situaci, která nás nutí odebírat zemní plyn za aktuální ceny a tím bohužel dochází k navýšení cen,“ doplnil Marták.

Nepochopitelná situace? 

Firma, která provozuje zejména zařízení tepelného hospodářství ve vlastnictví města, bude usilovat o náhradu škody a její následné promítnutí i do cen odběratelů. „Celá situace je o to nepochopitelnější, že TEPLO Břeclav vyhlásilo soutěž na dodavatele plynu pro roky 2022 a 2023 již na jaře 2020 právě proto, aby nový dodavatel měl možnost si dodávky plynu zasmluvnit a zajistit s dostatečným předstihem a za ceny plynu dostupné v roce 2020,“ pokračoval jednatel.

Společnost TEPLO Břeclav tak uzavřela již před dvěma lety smlouvu s NWT, která vyhrála výběrové řízení na dodávky zemního plynu pro období letošního a příštího roku v cenové úrovni do pěti set korun na megawatthodinu.

Dodavatelé se navíc někdy snaží své klienty „nachytat“ na pouhé oznámení, které vypadá jen jako drobná úprava smluvních podmínek. Ilustrační foto
Pozor na dodavatele energií. Zkoušejí měnit smlouvy a zdražit

V případě ceny 628 korun za gigajoule tak pětinásobné zvýšení znamená 3 030 korun za gigajoule. TEPLO Břeclav musí postupovat podle metodiky Energetického regulačního úřadu, která určuje přímou vazbu mezi cenou zemního plynu a tepla.